Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

ARTSCAPEROOM – Albert Bierstadt

ZASKAKUJĄCA NATURA

Bohaterką obrazu Alberta Bierstadta jest sekwoja – gigantyczne drzewo z gatunku iglastych powszechnie uważane za niezniszczalne (jako ciekawostka – tzw. Generał Sherman osiąga ok. 82 m czyli tyle, co wysokość 30-sto piętrowego wieżowca, szerokość ok. 30 m i żyje już od ponad 2, 5 tys.lat). Sekwoje dla swojego pożytku potrafią wykorzystać nawet niszczycielski pożar – nie tylko są odprone na ogień, ale dzięki niemu pozbawiają się szkodliwych insektów i grzybów. Ponadto ciepło pozwala im na otwarcie szyszek, z których wydostają się nasiona, będące zalążkiem nowego życia. Sekwoje występują również pod alternatywną nazwą – mamutowców olbrzymich. Zawdzięczają ją charakterystycznej fakturze kory upodabniającej je do skóry mamuta.

Wyzwanie: Na spacerze w parku lub lesie skoncentruj się na różnych gatunkach drzew lub roślin. Postaraj się zauważyć i określić jakąś cechę charakterystyczną danej rośliny i od tej cechy utwórz jej nową nazwę (może być zabawna, poetycka, czy skojarzeniowa na przykładzie „mamutowca olbrzymiego”). Stwórz rodzaj fotograficznego bądź rysunkowego zielnika „swoich” roślin.

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi! Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku – ArtScapeRoom – Albert Bierstadt