Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

ARTSCAPEROOM – Carl Adolph Henning

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi!

Carl Adolph Henning, Portret rodzinny Raczyńskich, 1839

Na wypadek, gdyby ktoś zapomniał, jakie cenne skarby kryje nasze Muzeum, zapraszamy do rozwiązania zagadki . Na obrazie widać Atanazego Raczyńskiego w otoczeniu rodziny (na krześle siedzi starszy brat – Edward, w oddali syn Karol i bratanek – Roger). Spróbujcie wymienić tytuły dzieł, widocznych w berlińskiej galerii Atanazego (pamiętajcie, że kiedy minie epidemia, znaczną większość tych obrazów będziecie mogli zobaczyć  w naszym Muzeum na stałej ekspozycji).
Wyzwanie dla chętnych: Zadaniem portretu jest nie tylko utrwalenie cech fizjonomicznych danej osoby (grupy postaci), ale także próba wydobycia cech jej charakteru. Stwórzcie autoportret lub portret kogoś bliskiego (w dowolnej technice), wyposażając modela w atrybut, który dookreśli tę osobę – jej preferencje czy też cechę osobowości. Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku – ArtScapeRoom – Carl Adolph Henning