Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

ARTSCAPEROOM – Carl Friedrich Lessing

OBRAZ JAK FILM

Synteza różnych dziedzin twórczych jest tendencją charakteryzującą dzieła romantyczne. Artyści – muzycy i malarze – chętnie sięgają po treści literackie, inspirują się ludowymi podaniami, legendami, czy baśniami. Niemiecki malarz Carl Friedrich Lessing nie był w tym przypadku wyjątkiem. W jego obrazach wszystko jest niemal opowiedziane. Sposób komponowania przestrzeni narzuca skojarzenie z teatralną scenografią,  a mimika i gestykulacja bohaterów pobudza wręcz filmową wyobraźnię. Na ile uruchamia Waszą?

Wyzwanie: Spójrz na obrazy Carla Friedricha Lessinga – „Krajobraz leśny” i „Spowiedź w lesie”. Łączy je sceneria mrocznego lasu, ale czy tylko? Może znajdziesz ciekawsze powiązania? Zaproponuj „scenariusz” filmowy, który pozwoliłby złączyć obrazy w jedną historię – kim są bohaterowie i co się im przytrafiło? Czekamy na wasze propozycje!

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi! Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku – ArtScapeRoom – Carl Friedrich Lessing