Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

ARTSCAPEROOM – Stanisław Wyspiański

OKIEM DZIECKA

Przyznacie, że to zagadkowy obraz. Wszystko w nim niepokoi – usytuowanie chłopca wyłaniającego się z ciemności, sylwetka nie mieszcząca się w kadrze. Światło pada z prawej strony jak reflektor i wydobywa postać z mroku. Młodzieniec zdaje się być całkowicie pochłonięty tym co dzieje się przed jej oczami – jest zdenerwowany? Przejęty? Dramatyzmu dodają rozłożone na blacie trzy pistolety. Czy to, aby zabawki?
Zadanie: Popatrz na obraz. Zastanów się – jakie emocje towarzyszą chłopcu? Uwolnij wyobraźnię i spróbuj ustalić, co widzi chłopiec? Zaproponuj swoją interpretację.

Stanisław Wyspiański – Chłopiec z pistoletami, 1902

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi! Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku – ArtScapeRoom – Stanisław Wyspiański