Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

ARTSCAPEROOM – Wojciech Weiss

Wojciech Weiss wprowadził do polskiego malarstwa nieznaną dotąd siłę ekspresji. W naszym Muzeum mamy na to przynajmniej dwa dowody: sztandarowe dzieło polskiego ekspresjonizmu – „Promienny zachód słońca” i niezwykle liryczny „Wieczorny promień”. W obu dziełach artysta podejmując tematykę krajobrazu, zdecydował się na ukazanie fragmentu natury w nastrojowym momencie schyłku dnia.

„Promienny zachód” to manifestacja potęgi natury, jej zdolności do kreowania stanów wyjątkowych, natomiast „Wieczorny promień” przeciwnie. Pokazuje moment wygasania, ukojenia ciszą. Smuga światła zachodzącego słońca opada ostatnim akordem na korę drzew mrocznego lasu. Dwa wyjątkowe kadry – jeden bardziej panoramiczny, drugi – skoncentrowany na detalu i przez to niemal abstrakcyjny.

Zadanie: w czasie spaceru spróbuj „skraść” naturze interesujący Cię widok. Zastanów się, co chcesz „złapać” w kadrze. Czy wyjątkowy widok światła, fragment nieba, może trawy albo listowia? Zrób to zdjęcie świadomie, skupiając się na efekcie, który chcesz uzyskać. Może zainteresuje cię jedynie cząstka natury i okaże się, że zamykając ją w kadrze uzyskasz ciekawe zestawienie kolorystyczne, intrygujące ujęcie, czy uda ci się wydobyć wyjątkowość faktury, oświetlenia?

Wojciech Weiss, Wieczorny promień 

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi! Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku – ArtScapeRoom – Wojciech Weiss