Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Cykl fotografii Andrzeja Florkowskiego „Górka Duchowna” w MNP

W 2022 roku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcja Fotografii, Video i Filmu Artystycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu poszerzyła się o cykl fotografii Andrzeja Florkowskiego „Górka Duchowna”. Ta seria prac artysty należy do gatunku fotografii czystej, w której obraz jest nieprzetworzony i nie podlega żadnej manipulacji. Treściowo natomiast można ten cykl zdjęć nazwać reporterskim. Obecność młodego fotografa na wiejskim odpuście została przyjęta przez jego uczestników tak naturalnie, że autor zdjęć miał możliwość obserwowania sytuacji niejako od środka. Obrazy (sceny) są zatem wyjątkowe przede wszystkim ze względu na uchwycenie autentycznych wizerunków ludzi, którzy nie pozują, nie zmieniają swojej ekspresji przed obiektywem.

Andrzej P. Florkowski (ur. 1951, Leszno) ukończył historię sztuki (1976) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracą „Portrety fotograficzne z poznańskich zakładów fotograficznych do 1914 roku”. Od 1970 roku aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym. Podczas studiów podjął pracę w Instytucie Historii Sztuki UAM jako fotograf technik (1974-1983). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1979), jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF. Jest kuratorem wystaw fotograficznych ogólnopolskich i międzynarodowych, inicjatorem i współorganizatorem pierwszej z dorocznych wystaw dyplomów „Nieoczywiste” (2004) oraz nominującym w konkursie Prix Pictet. Od 1988 r. wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Fotografii, gdzie obecnie kieruje VI Pracownią Fotografii.  W roku 2004 otrzymał tytuł profesora.

Andrzej Florkowski zajmuje się fotografią kreacyjną i dokumentalną oraz filmem. Fotografować zaczął pod koniec lat 60. XX w. Swoje prace pokazywał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 


Andrzej Florkowski, Mężczyzna z cyklu „Górka Duchowna”, 1969, odbitka bromowa, 55,8 x 50,1 cm

 


Andrzej Florkowski, Medaliki, z cyklu „Górka Duchowna”, 1969, odbitka bromowa, 60,5 x 50,9 cm

 


Andrzej Florkowski, Szuler 1, z cyklu „Górka Duchowna”, 1969, odbitka bromowa, 48,5 x 50,9 cm