Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Do 5 razy sztuka! – oferta dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Nowy cykl powstał z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną jako aktywnych odbiorcach kultury. Poprzez nową propozycję chcemy odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze, potrzebę jej współtworzenia przez możliwość swobodnego odbioru i twórczego dialogu.

 

Edukacja kulturalna w środowisku osób z niepełnosprawnością nie musi być sferą wypartą lub fikcyjną. Chcemy zlikwidować bariery tak, aby kontakt ze sztuką stał się przede wszystkim odpowiedzią na – właściwą każdemu człowiekowi – potrzebę przeżyć estetycznych i zmysłowych, radości i afirmacji, sprawczości i przygody.

Nowy cykl Do 5 razy sztuka! obejmuje pięć spotkań, które odbywać się będą od października do czerwca w wybrane soboty (wg harmonogramu) o godz. 12.00.

Zajęcia koncentrują się zawsze wokół wybranego tematu, a ich formuła stwarza okazję zarówno do zwiedzenia poznańskiej galerii, jak i do wyzwań artystycznych.

Każde spotkanie składać się będzie z 2 części: wizyta w przestrzeniach galerii, która potrwa około 35 minut. Podczas zwiedzania galerii przedstawione zostanie kilka dzieł sztuki. Rozmowa przeplatana będzie działaniami aktywizującymi (np. stymulacja wrażeń sensorycznych, zastosowanie rekwizytów, pantomima).
Część druga to warsztat plastyczny w sali edukacyjnej, który potrwa około 40 minut. Uczestnicy podczas warsztatu będą realizować zadanie o charakterze twórczym opierające się o doświadczanie różnorodnych środków artystycznych.

Na pierwsze spotkanie z cyklu zapraszamy 19 października – Skąd to cudo? – tajniki warsztatu artysty

Na zajęcia obowiązują zapisy telefoniczne lub mailowe.

Koszt udziału: 12 zł (opiekunowie – wstęp bezpłatny).