Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Dzieła Tetyany Yablonskiej w Galerii Sztuki Europejskiej

Do końca roku w Galerii Sztuki Europejskiej MNP będzie można zobaczyć wyjątkowy pokaz 5 dzieł jednej z najważniejszych artystek ukraińskich – Tetyany Yablonskiej. Obrazy, które wypożyczone zostały z prywatnej kolekcji, reprezentują kolejne etapy niezwykle zróżnicowanej twórczości tej malarki.

Tetyana Yablonska (1917, Smoleńsk–2005, Kijów) to artystka, której twórczość wpłynęła znacząco na rozwój sztuki Ukrainy 2 poł. XX w. Przyszła na świat w Smoleńsku, ale od 1928 jej rodzina przeprowadzała się kolejno do Odessy, Kamieńca Podolskiego, Ługańska i Kijowa, gdzie Yablonska podjęła edukację artystyczną w Kijowskim Instytucie Sztuki. Przez większość artystycznego życia związana była z Kijowskim Instytutem Sztuki, gdzie wykładała z przerwami w latach 1944–1973. Jej dzieła wystawiane były m.in. na Biennale w Wenecji (1956) czy Wystawie Światowej w Brukseli (1958), podczas której została nagrodzona medalem. W 1997 r. otrzymała tytuł Artystki Roku UNESCO.

Prace prezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu pochodzą z różnych okresów twórczości Yablonskiej (lata 40.-70.) stanowią przykład dynamicznego rozwoju jej stylu. Choć najbardziej znane obrazy łączone są ze sztuką socrealizmu, to jednak tak ważne w jej dorobku dzieła, jak choćby „Autoportret” prezentowany w MNP, dowodzą, że jej twórczość wymyka się narzuconym schematom.