Skip to main content

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
News

ArtScapeRoom – Julian Boss – Gosławski

Czujność znamionuje artystę. Baczna obserwacja otoczenia, wzmocniona pogłębioną refleksją nad tym co widać –  pozwala nadać rzeczywistości nowy wymiar. Już Michał Anioł mówił, że piękno znajduje się wewnątrz materii, a rolą artysty jest wydobyć je z jej wnętrza. Idąc za radą mistrza, Julian Boss-Gosławski zobaczył gotową formę w belce drewna. Doszlifował ją i zestawił z metalowymi częściami. Tak powstała “Rehabilitacja”, oddziałująca na widza prostotą i surowością materii.

Wyzwanie:  Poszukiwanie formy uruchamia proces twórczy. Znajdź w swoim otoczeniu – domowym lub w przyrodzie, jakiś przedmiot, materiał, który Cię inspiruje. Spójrz na tę rzecz “świeżym okiem” i postaraj się nadać jej nowe, nieoczywiste znaczenie. Możesz ten przedmiot zdeformować lub zestawić z jakimś innym. Nazwij, to co widzisz. Niech przysłowiowy kubek nie będzie już kubkiem.

W obecnej sytuacji, gdy nasze Muzeum przenosi swoją działalność w wirtualny świat, chcemy nie tylko pokazywać i omawiać nasze zbiory, ale wejść z Wami w interakcję. Tęsknimy (i ufamy, że Wy też) za żywym dialogiem z widzem. Stąd nasza propozycja rozrywki „Art’scape room”. W nawiązaniu do tzw. „escape room’ów”, w których uczestnicy, aby wyjść z zamkniętego pokoju, muszą najpierw uporać się z rozwikłaniem różnych zagadek, chcemy byście w czasie, gdy większość z Was być może czuje się uwięziona we własnych domach, podjęli różne twórcze wyzwania. Być może też okaże się, że sztuka będzie dla Was formą odskoczni i źródłem wolności. By tak się stało, zapraszamy Was do aktywnego włączenia się w zabawę. Udostępniamy obraz z kolekcji, do którego dołączone będzie zadanie twórcze lub zagadka. Zapraszamy do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami, efektami Waszej pracy czy poprzez załączenie zdjęcia czy umieszczanie komentarzy. Już czekamy na Wasze odpowiedzi! Prosimy o Wasze propozycje w komentarzach w wydarzeniu na Facebooku ArtScapeRoom – Julian Boss – Gosławski