Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Propozycje działań edukacyjnych dla dzieci – online

Muzeum Narodowe w Poznaniu przez cały rok organizuje rozmaite warsztaty dla dzieci. W ostatnim czasie Muzeum musiało przenieść swoją działalność w sferę on-line, ale mamy nadzieję, że spośród naszej oferty każdy wybrał coś dla siebie. Oto nasze „najświeższe” propozycje z czasu Ferii – quizy interaktywne, karty z zadaniami, gry i filmy. Zapraszamy do dalszego korzystania – wszystkie dzieci ale też starszych i całe rodziny! I mimo, że te atrakcje macie na wyciągnięcie ręki nawet nie wychodząc z domu (dzięki wirtualnym spacerom, które mogą przenieść Was w muzealne zakamarki), to przypominamy, że już teraz większość zadań będzie można rozwiązać na żywo… Zapraszamy do Muzeum!

Tym, którzy już świetnie znają naszą stałą ekspozycję proponujemy zadania do wystawy czasowej August Zamoyski. Myśleć w kamieniu (dostępnej dzięki wirtualnemu spacerowi – tutaj). Tym bardziej, że Zamoyski już nasze progi, a wirtualne zwiedzanie  jest ostatnią szansą zobaczenia tej pięknej wystawy!

Biuro Detektywistyczne Bab Gołuchowskich

DO BETLEJEM!

W pierwszy tydzień stycznia przypadało święto Trzech Króli – na tę szczególną okoliczność zaproponowaliśmy zabawę: „Do Betlejem!” W pogoni za monarchami, uczestnicy gry muszą wirtualnie przebyć labirynt Starego Gmachu i rozwiązać po drodze różne zagadki, aby dotrzeć do Madonny z Dzieciątkiem przed złym Herodem

DO BETLEJEM – Zwiedzanie Starego Gmachu

Twarze i maski – tropem emocji zaklętych w rzeźbie

Czy wiecie, że zwiedzanie wystawy może być jak spotkanie z tajemniczymi postaciami? Czy wiecie, że w rzeźbie artysta potrafi zamknąć najbardziej skryte emocje?
Zapraszamy dzieci (w wieku 9-12 lat, ale także młodszych wraz z rodzicami, oraz młodzież!) do przechadzki tropem dzieł Augusta Zamoyskiego, i do rozwiązania paru zagadek, których odpowiedzi kryją się w zakamarkach wystawy.
Zadania można rozwiązać zwiedzając wystawę wirtualnie (spacer dostępny tutaj).
Pamiętajcie jednak, że do rozwiązania zadań najważniejsza jest uważna wędrówka przez wystawę i wnikliwe przyjrzenie się dziełom! A na koniec – na zimowe popołudnia w domowym zaciszu – proponujemy coś plastycznego!

ŚNIEG

Zima to czas zabaw na śniegu. Trochę popadało, więc już nikt nie może powiedzieć, że śniegu nie widział. Gdybyście jednak mieli tego śniegu za mało to zapraszamy na wirtualny spacer i odszukanie śnieżnego dzieła w przestrzeniach muzeum.

Wejdź na „wirtualny spacer po nowym gmachu”  i postępuj dalej według wskazówek:

  • w prawym dolnym rogu naciśnij ikonkę „piętro” i wybierz poziom 3
  • potem na planie piętra na lewej ścianie pod niebieskim punktem znajdź malarza Julina Fałata i  stań naprzeciwko jego obrazu.

Pobierz kartę zadań i baw się dobrze zwiedzając wirtualny spacer!

Wirtualny spacer po nowym gmachu TUTAJ

Uśmiech dla Dzieciątka

Oto kolejna, niecodzienna misja! Dzieciątko z obrazu Vlastimila Hofmana jest straszliwie smutne – może dlatego, że jest już zmęczone królewskimi wizytami? Jezusek na pewno by się ucieszył, gdyby mógł wyjść na chwilę z obrazu i przespacerować się po galerii. Rozwesel Dzieciątko wspólną zabawą – czeka Was wirtualna wizyta w pracowni u znanego artysty, wyprawa w góry, wycieczka do Krakowa, jazda konna, audiencja u króla Stasia i … spotkanie z fantastycznymi stworami! Co Ty na to? Zapraszamy do zabawy!  Zapraszamy do zabawy, link do quizu TUTAJ

O tym, jak Zamoyski „myślał” nie tylko w kamieniu…

Oto kolejna porcja inspiracji wystawą dzieł Augusta Zamoyskiego!

„Myśleć w kamieniu”?? (tak przecież mówi tytuł wystawy) Tak! Każdy prawdziwy artysta zamienia swoje myśli w dzieła sztuki. Rozwiążcie zadania, a przypomnicie sobie, że rzeźba to nie tylko piękne pomniki na wystawie, ale ciężka praca i zmagania z różnymi skomplikowanymi technikami!

Zadania należy rozwiązać w oparciu o wirtualny spacer po wystawie dostępny TUTAJ.

Pobierz kartę pracy z zadaniami:

Drugi odcinek  Biura Detektywistycznego Bab Gołuchowskich:

Drodzy Widzowie, obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam zapraszanie na wystawę, która gości aktualnie w przestrzeniach muzeum August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. W przedostatni czas ferii zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie online po wystawie, które prowadzi dr Agnieszka Skalska, kuratorka wystawy ze strony MNP.
A dla naszych najmłodszych widzów przygotowaliśmy quiz o wystawie, TUTAJ

ARTEMISJA

ArteMisja to gra planszowa dla całej rodziny. Dzięki niej dowiecie się jak dawniej żyli i pracowali artyści: malarze i rzeźbiarze. Gra do pobrania i wydrukowania tutaj: