Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Ferie 2021 – online

Muzeum Narodowe w Poznaniu co roku w czasie wolnym od zajęć szkolnych, podczas letnich wakacji lub ferii zimowych organizuje warsztaty dla dzieci, które ten czas spędzają w mieście. W tym roku Muzeum musiało przenieść swoją działalność w sferę on-line, ale mamy nadzieję, że spośród naszych propozycji każdy wybierze coś dla siebie. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej i muzealnego Facebooka, gdzie niemal codziennie będą pojawiały się nowe atrakcje i zadania do wykonania. Zachęcamy starszych do pomocy młodszym wielbicielom sztuki i do wspólnej zabawy!
Dla najmłodszych widzów przygotowaliśmy dwa filmy, których głównymi bohaterkami są Baby Gołuchowskie. Pierwotnie miały zamieszkać w Zamku, jednak porzuciły myśl o wystawnym życiu, aby poświęcić się swojemu ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu zagadek. Niestety nie zawsze sobie dobrze z tym radzą, dlatego czekają na Twoją pomoc.
Dla fanów gier planszowych także mamy coś ciekawego – ARTEMISJA – to gra, dzięki której dowiecie się kogo nazywamy artystą i jak nim zostać (gra do pobrania i wydrukowania).
Choć do muzeum nie można przyjść, to możliwość odbycia wirtualnego spaceru po naszych galeriach nadal pozwala na kontakt ze sztuką. Aby wirtualny spacer uatrakcyjnić, przygotowaliśmy do niego interaktywne quizy. Akurat w pierwszy tydzień ferii przypada święto Trzech Króli, więc na tę szczególną okoliczność proponujemy zabawę: Do Betlejem! W pogoni za monarchami, uczestnicy gry będą musieli wirtualnie przebyć labirynt Starego Gmachu i rozwiązać po drodze różne zagadki, a w kolejnym tygodniu, okaże się, że znudzone królewskimi wizytami Dzieciątko, tak jak wszyscy potrzebuje wakacji i Waszej pomocy!
Tym, którzy świetnie znają już naszą stałą ekspozycję proponujemy zadania do wystawy czasowej August Zamoyski. Myśleć w kamieniu dostępnej dzięki wirtualnemu spacerowi (spacer dostępny tutaj). Zapraszamy dzieci do przechadzki tropem dzieł Augusta Zamoyskiego i do rozwiązania paru zagadek, których odpowiedzi kryją się w zakamarkach wystawy.  A na koniec – na zimowe popołudnia w domowym zaciszu – proponujemy coś plastycznego! DO DZIEŁA!

Biuro Detektywistyczne Bab Gołuchowskich

DO BETLEJEM!

Zwiedzanie Starego Gmachu

W pierwszy tydzień ferii przypada święto Trzech Króli, więc na tę szczególną okoliczność proponujemy zabawę: „Do Betlejem!” W pogoni za monarchami, uczestnicy gry będą musieli wirtualnie przebyć labirynt Starego Gmachu i rozwiązać po drodze różne zagadki, aby dotrzeć do Madonny z Dzieciątkiem przed złym Herodem.

DO BETLEJEM – Zwiedzanie Starego Gmachu

Twarze i maski – tropem emocji zaklętych w rzeźbie

Czy wiecie, że zwiedzanie wystawy może być jak spotkanie z tajemniczymi postaciami? Czy wiecie, że w rzeźbie artysta potrafi zamknąć najbardziej skryte emocje?
W czasie Ferii znów zapraszamy dzieci (w wieku 9-12 lat, ale także młodszych wraz z rodzicami, oraz młodzież!) do przechadzki tropem dzieł Augusta Zamoyskiego, i do rozwiązania paru zagadek, których odpowiedzi kryją się w zakamarkach wystawy.
Zadania można rozwiązać zwiedzając wystawę wirtualnie (spacer dostępny tutaj).
Pamiętajcie jednak, że do rozwiązania zadań najważniejsza jest uważna wędrówka przez wystawę i wnikliwe przyjrzenie się dziełom!
A na koniec – na zimowe popołudnia w domowym zaciszu – proponujemy coś plastycznego!

ŚNIEG

Ferie to czas zabaw na śniegu. Trochę popadało, więc już nikt nie może powiedzieć, że śniegu nie widział. Gdybyście jednak mieli tego śniegu za mało to zapraszamy na wirtualny spacer i odszukanie śnieżnego dzieła w przestrzeniach muzeum.

Kliknij „TUTAJ” i postępuj dalej według wskazówek:

  • w prawym dolnym rogu naciśnij ikonkę „piętro” i wybierz poziom 3
  • potem na planie piętra na lewej ścianie pod niebieskim punktem znajdź malarza Julina Fałata i  stań naprzeciwko jego obrazu.

Pobierz kartę zadań i baw się dobrze zwiedzając wirtualny spacer!

Wirtualny spacer po nowym gmachu TUTAJ

Uśmiech dla Dzieciątka

W drugi tydzień ferii wkraczamy z niecodzienną misją! Dzieciątko z obrazu Vlastimila Hofmana jest straszliwie smutne – może dlatego, że jest już zmęczone królewskimi wizytami? Jezusek na pewno by się ucieszył, gdyby mógł wyjść na chwilę z obrazu i przespacerować się po galerii. Rozwesel Dzieciątko wspólną zabawą – czeka Was wirtualna wizyta w pracowni u znanego artysty, wyprawa w góry, wycieczka do Krakowa, jazda konna, audiencja u króla Stasia i … spotkanie z fantastycznymi stworami! Co Ty na to? Zapraszamy do zabawy, link do quizu TUTAJ

O tym, jak Zamoyski „myślał” nie tylko w kamieniu…

Na drugi tydzień ferii druga porcja inspiracji wystawą dzieł Augusta Zamoyskiego!
„Myśleć w kamieniu”?? (tak przecież mówi tytuł wystawy) Tak! Każdy prawdziwy artysta zamienia swoje myśli w dzieła sztuki. Rozwiążcie zadania, a przypomnicie sobie, że rzeźba to nie tylko piękne pomniki na wystawie, ale ciężka praca i zmagania z różnymi skomplikowanymi technikami! Zadania należy rozwiązać w oparciu o wirtualny spacer po wystawie dostępny TUTAJ.

Pobierz kartę pracy z zadaniami:

Na kolejny dzień ferii, proponujemy drugi odcinek Biura Detektywistycznego Bab Gołuchowskich:

Drodzy Widzowie, obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły nam zapraszanie na wystawę, która gości aktualnie w przestrzeniach muzeum August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. W przedostatni czas ferii zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie online po wystawie, które prowadzi dr Agnieszka Skalska, kuratorka wystawy ze strony MNP.
A dla naszych najmłodszych widzów przygotowaliśmy quiz o wystawie, TUTAJ

 

 

 

 

W ostatnim dniu ferii proponujemy grę planszową dla całej rodziny. Dzięki ArteMisja dowiecie się jak dawniej żyli i pracowali artyści: malarze i rzeźbiarze. Gra do pobrania i wydrukowania tutaj: