Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

FERIE W MUZEUM 2022 – BRAK WOLNYCH MIEJSC

Województwo wielkopolskie od dzisiaj oficjalnie rozpoczęło ferie zimowe.
Informujemy, że nie ma już miejsc na zaplanowane zajęcia odbywające się podczas ferii zimowych w muzeum i naszych oddziałach, ale oczywiście zapraszamy do zwiedzania indywidualnego.
Życzymy udanych ferii, pełnych wrażeń z obcowania ze sztuką.

 

Na czas tegorocznych ferii, Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowuje dla najmłodszych widzów zajęcia połączone z warsztatami, zagadkami, a przede wszystkim dobrą zabawą. Spotkania odbywać się będą zarówno w Gmachu Głównym MNP przy Al. Marcinkowskiego 9 jak i w Oddziałach MNP, również tych zamiejscowych, czyli w Zamku w Gołuchowie oraz w Pałacu w Śmiełowie. Każdy punkt programu to przygoda o różnorodnej tematyce. Kluczem wspólnych działań stanie się zawsze wyobraźnia dzieci. Natomiast zajęcia w oddziałach będą doskonałą okazją do twórczego spędzenia czasu poprzez obcowanie z ciekawymi przedmiotami, instrumentami muzycznymi, odkrywanie wojskowego świata oraz zamkowych i pałacowych tajemnic.

Zajęcia feryjne adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Odbywają się codziennie (od wtorku do piątku) o godzinie 11.15 (o 12.00 w Muzeum Zamek w Gołuchowie) w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 lub w jego oddziałach: Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1), Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9) i Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45/47).

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i oddziałach obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 061 8 568 136 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.30, na spotkanie w Gołuchowie pod nr tel. 62 761 50 94, a w Śmiełowie pod nr tel. 62 740 31 64.

Opłata za uczestnictwo w zajęciach wynosi 12 zł od dziecka. + 1 opiekun gratis.  Materiały plastyczne zapewniają organizatorzy.

 


HARMONOGRAM ZAJĘĆ

I TYDZIEŃ

18.01 – Humor chmur
Czy obłok może być wesoły? Jak groźna potrafi być burzowa chmura? Jako muzealni  meteorolodzy sprawdzimy, jak humor chmur wpływa na to, co przedstawia dzieło sztuki.
Muzeum Narodowe

19.01 – Jeszcze Polska nie umarła…
– opowieść o generale, hymnie Polski i zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

20.01 – W świecie Hammershøia
Przepełnione światłem puste pokoje, szumiące liśćmi długie aleje drzew z koronami przeszytymi blaskiem słońca i otulone ciszą wyludnione ulice miast… Tak wygląda poetycki świat Hammershøia. Czy dasz się zaprosić na wizytę u artysty?
Muzeum Narodowe

21.01 – Smyczkowe czy dęte? – o rodzinach instrumentów słów kilka
Dlaczego smyczek jest taki ważny? Czy instrumenty dęte są nadęte? Skąd się wzięły nazwy poszczególnych rodzin instrumentów muzycznych?
Muzeum Instrumentów Muzycznych

22.01 – W gołuchowskim zamku
Co można zrobić z gliny, dlaczego niektóre rzeźby są kolorowe, a inne nie, w jakim celu gobeliny wieszano na ścianach i jak powstawały witraże? Na te i inne pytania odpowiemy podczas podróży po Muzeum Izabeli z książąt Czartoryskich hrabiny Działyńskiej.
Muzeum Zamek w Gołuchowie


II TYDZIEŃ

25.01 – Poznajcie Jacka
Twórczość Malczewskiego, tym razem opowiedziana dzieciom! Jacek – ten mały i ten już całkiem dorosły – poprowadzi nas przez świat swojej sztuki, gdzie roi się od zagadkowych bohaterów, tajemniczych przedmiotów i fantastycznych stworzeń…
Muzeum Narodowe

26.01 – Szacunek – świata ratunek, czyli inne nie znaczy gorsze
Na pewno wiecie, że należy szanować zieleń. Ale co to znaczy szanować inną istotę i czy chodzi tylko o człowieka?
Muzeum Narodowe

26.01 – Dawny dom ziemiański
Podczas zwiedzania pałacu poznamy jego dawnych właścicieli – Marię i Józefa Chełkowskich i ich dzieci oraz dowiemy się jak funkcjonował dawny dom ziemiański, jakie pełnił role, a także w co się bawili i  jakie obowiązki mieli jego najmłodsi mieszkańcy.
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

27.01 – Opowieści ze starego zamczyska
Jak rycerze i damy spędzali czas w swoich komnatach? Czy dbano o higienę? Co było najważniejszym wyposażeniem wnętrza? Wspólnie poznamy średniowieczne gry i zabawy oraz zaprojektujemy herb damy i rycerza.
Muzeum Sztuk Użytkowych

28.01 – Biuro detektywistyczne Bab Gołuchowskich – nowe wyzwania
Baby Gołuchowskie, pierwotnie miały zamieszkać w Zamku, jednak porzuciły myśl o wystawnym życiu, aby poświęcić się swojemu ulubionemu zajęciu – rozwiązywaniu zagadek. Niestety nie zawsze z wszystkim dobrze sobie radzą, dlatego liczą na Twoją pomoc. Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie?
Muzeum Narodowe

 

Więcej informacji oraz regulamin zwiedzania muzeum oraz obostrzeń covidowych znajdą Państwo na stronie www.mnp.art.pl