Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Instalacja Izabelli Gustowskiej w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej MNP

Kolekcja Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Poznaniu powiększyła się dzięki zakupowi instalacji „Bezwzględne cechy podobieństwa” Izabelli Gustowskiej, którą sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości. Dzieło to jest pracą multimedialną, składającą się z dźwięku i emaliowanych metalowych tablic, z nadrukowanymi na ich powierzchni obrazami fotograficznymi. Po zeskanowaniu przypisanego do każdej pracy kodu QR można odsłuchać zapis autorskich tekstów, układających się w przeplatającą się z obrazami narrację. Warstwa wizualna i warstwa dźwiękowa/tekstowa łączą się w tej pracy w jedną całość, co sprawia, że tylko w procesie percepcji dzieło istnieje w pełni. Teksty (dźwięk) można odsłuchiwać w dowolnej kolejności, co z kolei wprowadza do pracy element performatywności.

Instalacja Izabelli Gustowskiej prezentowana jest na ekspozycji stałej w nowym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu na II piętrze (Galeria Sztuki polskiej po 1945 r.).

Izabella Gustowska (ur. 1948, Poznań). W latach 1967-1972 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu.  Od ukończenia studiów prowadziła działalność pedagogiczną na kilku uczelniach, obecnie wykłada w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP (prowadzi Pracownię Działań Filmowych i Performatywnych) oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. W 1991 r. otrzymała tytuł profesorski. Jest autorką i kuratorką licznych wystaw, pokazywała swoje prace na wielu ekspozycjach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo, film, wideo i performans. Często łączy w jednej pracy wiele mediów, określając się mianem artystki multimedialnej i chętnie sięgając po nowe technologie. Tworzy dzieła monumentalne i kameralne, w których powraca wielokrotnie do tych samych motywów i wątków, przekształcając je i wzbogacając o nowe. Pracuje cyklami, z których część rozwija się lub rozwijała przez kilkanaście lat. Posługuje się też oryginalną formą wystawy-instalacji.

Fot. Sonia Bober

Fot. Sonia Bober

Fot. Sonia Bober