Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Październikowe wydarzenia w ramach Roku Romantyzmu

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wydarzenia w ramach roku romantyzmu, a w październiku w Muzeum Narodowym w Poznaniu i naszych oddziałach jest ich naprawdę dużo.

MUZEUM NARODOWE W POZNANIU
07.10 (piątek), godz. 18.00
„Polonez Chopina” Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło wobec różnych interpretacji
„Polonez Chopina” to jedno z najbardziej znanych dzieł polskiego romantyzmu. Punktem wyjście dla rozważań będzie kontekst powstania akwareli i jej różnych wersji oraz opis uwzględniający dotychczas mało przebadane aspekty. Następnie skoncentrujemy się na wybranych interpretacjach dzieła, które uwzględniają wpływ Śpiewów historycznych Jana Ursyna Niemcewicza, filozofii Andrzeja Towiańskiego, działalności Hôtelu Lambert czy są wyrazem intuicyjnego odczytania poloneza przez malarza. Czy można w jakiś sposób pogodzić z sobą tak odmienne interpretacje?
Wykład: dr Arkadiusz Krawczyk (MNP)

 

MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
14.10 (piątek), godz. 18.00
Pani Sand Monodram Joanny Sobocińskiej Korczak

Spektakl „Pani Sand” to monodram na lalkę i aktora opowiadający o życiu uczuciowym George Sand i Fryderyka Chopina. Pisarka, we własnej osobie, zaprasza widzów na jedyne i niepowtarzalne spotkanie autorskie. Promocja książki „Lukrecja Floriani” ma być przyczynkiem do rozmowy o życiu pisarki, anegdotach i historiach związanych z licznymi podróżami, o inspiracjach i zachwytach artystycznych. Wszystko z dala od sylwetki jej znanego partnera. Wkrótce jednak okazuje się to niemożliwe. Spotkanie autorskie przemienia się w wiwisekcję związku George Sand i Fryderyka Chopina, kiedy to wreszcie Sand ma szansę dojść do głosu. Chopin, teoretycznie nieobecny, niemy, okazuje się podejmować wyjątkowy dialog, na który nigdy dotąd nie było szansy.
Scenariusz: Joanna Sobocińska Korczak i Karolina Przystupa (na podstawie: „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza, „Kochankowie z klasztoru Valdemosa” Janusza Krasińskiego, „Historia mojego życia” George Sand oraz korespondencji Chopina z George Sand i jej dziećmi).
Reżysera: Karolina Przystupa

 

MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE
15.10 (sobota) godz. 17:00
SPOTKANIE AUTORSKIE
Mój brat Adam

Andrzej Seweryn

Spotkanie z wybitnym aktorem Andrzejem Sewerynem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych
artystów polskich scen teatralnych i filmów, odtwórcy wielu niezapomnianych ról, w tym postaci Sędziego w Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy.

 

MUZEUM NARODOWE W POZNANIU
16.10 (niedziela), godz. 12.00

Debata o Romantyzmie w sztukach plastycznych.

Próba definicji kierunku w sztuce polskiej i określenia jego ram czasowych.

Prelegenci: prof. dr hab. Waldemar Okoń (Uniwersytet Wrocławski), prof. dr hab. Michał Haake
(Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Anna Borowiec (MNP), dr Arkadiusz
Krawczyk (MNP)

Spotkanie poprowadzi: dr Maria Gołąb, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych MNP

 

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE
22.10,(sobota)  godz.12.00
Wielkopolanie w Powstaniu Styczniowym 1863 1864

Udział Wielkopolan w Powstaniu Styczniowym 1863 1864 jest sprawą mało znaną i często pomijaną, ponieważ jest ono kojarzone z Królestwem Polskim i zaborem rosyjskim. Zakładając walki tylko na terenie jednego z zaborów, powstańczy Rząd Narodowy planował objecie organizacją powstańczą terenu wszystkich trzech zaborów w granicach sprzed zaborów. Mieszkańcy Wielkopolski, Pomorza czy też Galicji organizowali, wyposażali oddziały powstańcze wyruszające na bój, a liczni dowódcy pochodzili także z Wielkopolski.

Wykład: Alina Sokołowska (MNP)