Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Konserwacja w Muzeum

Tkaniny gołuchowskie znowu piękne!

W lutym tego roku zakończono trwające cztery lata prace konserwatorskie w kilkunastu salach ekspozycyjnych Muzeum Zamku w Gołuchowie, związane z renowacją tkanin obiciowych na ścianach. W latach 60. ubiegłego wieku, po utworzeniu w zamku gołuchowskim oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, przygotowywano nowe ekspozycje. Ówczesny dyrektor, profesor Zdzisław Kępiński, zdecydował o zastosowaniu nowych, stylizowanych tkanin lnianych jako obić ściennych w zabytkowych wnętrzach. Projekty tkanin zostały opracowane przez artystów skupionych wokół Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, indywidualnie dla każdej sali, i własnoręcznie przez nich wykonane. Powstało 6 rodzajów tkanin drukowanych i 13 malowanych (kołtryn), a osobą odpowiedzialną za koordynację działań projektowych grupy sopockiej była prof. Józefa Wnukowa.


Teresa Koszuta i Ewa Kosmaczewska w trakcie zakładania pasmanterii w Jadalni Królewskiej Zamku w Gołuchowie

Wraz z upływem czasu tkaniny uległy silnemu zabrudzeniu i zniszczeniu, niezbędna stała się ich renowacja. Niemożliwe okazało się zdemontowanie tkanin ze ścian, renowacja polegała więc na oczyszczeniu z brudu (mechanicznie za pomocą odkurzacza), praniu ręcznym letnią wodą całych powierzchni (kilkaset metrów kwadratowych), wykonaniu bardzo licznych napraw (cerowania, wstawiania łat i uzupełnień) oraz poprawieniu montażu tkanin. Po usunięciu starej pasmanterii niejednokrotnie z dolnych partii obić wysypywał się pył, kurz i kawałki tynku nagromadzone w trakcie montażu kamer, czujników i różnych prac naprawczych.

Działania były bardzo trudne i mozolne, odbywały się na podestach, drabinach i rusztowaniu (w przestrzeni wysokiej klatki schodowej była to prawdziwa ekwilibrystyka!). Największą przyjemność i satysfakcję sprawiały te momenty, gdy w misterny sposób uzupełniano ubytki, dopasowując nową tkaninę do wzoru. Po zamocowaniu wokół ścian, kominków, okien i drzwi nowej pasmanterii (szerokiej, stylowej, starannie dobranej kolorystycznie, o długości 1200 m) sale zyskały nowy blask.

Prace rozpoczęły się w sierpniu 2017 r. pod kierunkiem Marka Kozielczyka, kierownika Pracowni Konserwacji Tkanin, a po jego przejściu na emeryturę nadzór nad nimi przejęła Teresa Koszuta, obecna kierownik pracowni. Konserwacja została wykonana przez zespół ofiarnych pracowników Działu Konserwacji: Lucynę Grupę, Aldonę Kłapouch, Annę Napierałę, Joannę Kołaczkowską i Mariusza Drewniaka, przy nieocenionej pomocy Ewy Kosmaczewskiej z MSU. Podziękowania należą się także pracownikom Muzeum Zamku w Gołuchowie, którzy byli niezwykle pomocni w organizacji prac i serdecznie zaopiekowali się konserwatorami.

Autorki tekstu: Teresa Koszuta, Agnieszka Ochla