Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

MNP w 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja jest jednym z symboli naszej niepodległości. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to szczególna okazja do kultywowania pamięci o jej uchwaleniu.
Muzeum Narodowe w Poznaniu już dziś zainaugurowało świętowanie. Na fasadzie muzeum oraz wieży królewskiego Zamku Przemysła pojawiły się wielkoformatowe banery upamiętniające rocznicę.


Widok na Muzeum Narodowe w Poznaniu i na Zamek Przemysła, na których powieszone są banery upamiętniające rocznicę

 


Fasada Muzeum Narodowego w Poznaniu z banerem upamiętniającym rocznicę


Wieża królewskiego Zamku Przemysła z banerem upamiętniającym rocznicę

Z racji tej, że muzeum do 4 maja pozostaje zamknięte dla publiczności pozostałe świętowanie odbędzie się on-line. Muzeum przygotowało dwa filmy, które pozwolą wspomnieć wydarzenia doprowadzające do uchwalenia pamiętnego dokumentu przez pryzmat dzieł z kolekcji muzeum.

„Vivat Rzeczpospolita” to koncert według koncepcji i scenariusza Jacka Kowalskiego pod kierownictwem muzycznym Agnieszki Murawki w wykonaniu  zespołu MONOGRAMISTA JK w składzie: Jacek Kowalski – śpiew, gitara,  Anita Murawka – fagot,  Marzena Łopińska – flet poprzeczny, Justyna Gertner-Piechel – wiolonczela, Wojciech Winiarski – gitara, Robert Rekiel – instrumenty perkusyjne. Koncert zarejestrowany został na wystawie Polska. Siła obrazu (można ją oglądać do 27 czerwca)  – na tle dzieła Jana Matejki „Reytan. Upadek Polski” z 1866 r. Połączenie muzyki, słów i obrazów ze stałej galerii malarstwa polskiego MNP oraz dzieł z wystawy czasowej „Polska. Siła obrazu” przeniesie widzów w osiemnasty wiek.
Premiera na kanale YT i FB MNP w niedzielę 2 maja o godzinie 18.00, w wieczerzę majowego święta.

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu koncertu:

Zapraszamy do obejrzenia koncertu:

W krótkometrażowym filmie kuratorzy i edukatorzy MNP przywołają pamiątki związane z dniem uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz obiekty powstałe w kręgu mecenatu Stanisława Augusta Poniatowskiego. Premiera na kanale YT i FB MNP 3 maja o godzinie 12.00.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: