Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Muzeum Narodowe w Poznaniu inicjatorem zmian w polskich magazynach muzealnych

                
 

                                           

 

 

 MUZEUM NARODOWE W POZNANIU, 19 – 30 WRZEŚNIA 2022

Muzeum Narodowe w Poznaniu inicjatorem zmian w polskich magazynach muzealnych.

Według badania ICCROM-UNESCO z 2011 r. dostęp do zbiorów stanowi poważny problem dla większości instytucji zajmujących się dziedzictwem na całym świecie. Zazwyczaj w magazynach przechowywanych jest 95% zbiorów muzealnych. RE-ORG to metoda, która została zaprojektowana, aby pomóc muzeom sprostać temu wyzwaniu.

Podczas gdy liczba kolekcji i muzeów rośnie gwałtownie, badanie ICCROM z 2010 r. wykazało, że 60% zbiorów na całym świecie jest zagrożonych z powodu przepełnienia magazynów i złych warunków przechowywania. Zatłoczone i zdezorganizowane pomieszczenia, gdzie obiekty są często pomijane i zapomniane. W tej sytuacji muzea nie są w stanie zapewnić ani właściwej ochrony swoich zbiorów, ani wykorzystywać ich do badań czy edukacji.

Aby pomóc muzeom odzyskać kontrolę nad zgromadzonymi obiektami, ICCROM i UNESCO opracowały w 2011 roku metodę RE-ORG. Jej głównym celem jest poprawa warunków magazynowych w istniejących przestrzeniach bez konieczności planowania i budowania nowych pomieszczeń.

Przedstawiciele jedenastu instytucji muzealnych z całego kraju zostali wybrani by uczestniczyć w warsztatach RE-ORG Polska w Muzeum Narodowym w Poznaniu by wraz z jego pracownikami poznać i wdrożyć metodę wypracowaną przez ICCROM i UNESCO. Dwudziestu uczestników, sześciu trenerów z Polski oraz trzech mentorów z ramienia ICCROM zjednoczy siły by przeorganizować magazyny Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Muzeum Instrumentów Muzycznych – dwóch oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Po dwutygodniowych warsztatach z metody RE-ORG uczestnicy będą wyposażeni w wiedzę potrzebną do zreorganizowania własnych magazynów kolekcji. Pracując w zespole, w rzeczywistych realiach muzealnych, uczestnicy będą mieli okazję przećwiczyć każdy krok procesu reorganizacji od przygotowania i oceny stanu warunków magazynowych poprzez planowanie i w konsekwencji realizację projektu reorganizacji magazynu. W procesie tym rozwiązywane są problemy w czterech obszarach: budynek i przestrzeń, rodzaj kolekcji, meble i wyposażenie magazynów oraz procedury zarządzania zbiorami. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli też możliwość pracy nad projektem RE-ORG dla własnych muzeów.

Głównym koordynatorem i mentorem szkolenia będzie Gaël de Guichen, który jest uznanym światowym specjalistą w zakresie profilaktyki konserwatorskiej, ochrony zabytków i współtwórcą metody RE-ORG w 2011 roku oraz konsultantem ICCROM.  Wspierać go będą Aida Nunes – konserwator z Muzeum w Lizbonie i Maria Jose Gracia Tarragona – koordynator obszaru ochrony prewencyjnej z Katalońskiego Centrum Renowacji Zabytków Ruchomych (CRBMC).

Projekt RE-ORG Polska dofinansowano  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zrealizowano przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zabytków (NIMOZ).