Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Obchody 100. rocznicy ,,Zaślubin Polski z Morzem”

Wczoraj obchodziliśmy setną rocznicę zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji przypominamy, że Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, jest dzisiaj jedyną istniejącą instytucją Wojsk Wielkopolskich powstałych w 1919 r. W ich ramach utworzono Dywizję Strzelców Pomorskich, w skład której weszły następujące oddziały: Toruński Pułk Strzelców (63 PP), Grudziądzki Pułk Strzelców (64 PP), Starogardzki Pułk Strzelców Pomorskich (65 PP) i Kaszubski Pułk Strzelców (66 PP). Utworzono też 4 Pułk Ułanów Pomorskich (18 PU) i Pomorską Baterię Artylerii Polowej (16 PAL).
Dywizja Strzelców Pomorskich była trzonem Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera. W 1920 r. wkroczyła na Pomorze Gdańskie przyznane Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego. Wielu Wielkopolan wstąpiło do Marynarki Wojennej II RP.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe wielokrotnie upamiętniało odzyskanie dostępu do morza i polską marynarkę wojenną. Jedną z nich była zorganizowana w 1988 r. wystawa „Marynarka Wojenna w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

KAMPANIA „POLSKA MORSKA NIEPODLEGŁA”