Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A

Claude Monet (1840 – 1926) Plaża w Pourville, 1882, olej na płótnie, 60 x 73 cm

Francuski malarz Claude Monet odkrył urok Pourville w lutym 1882 roku przy okazji pobytu w pobliskim Dieppe na normandzkim wybrzeżu. Mała rybacka miejscowość położona pośród biało-rdzawych klifów nad Kanałem La Manche tak  zachwyciła artystę, że wrócił tam jeszcze tego samego roku, w okresie letnim, ze swoją ukochaną żoną Alice Hoschedé i dziećmi.

Był to rok po pierwszych sukcesach impresjonisty w Paryżu. Monet malował z zapałem w plenerze, zachwycony tą częścią wybrzeża Francji, tworzył nawet osiem płócien dziennie.

„Plaża w Pourville” jest zapiskiem relacji pomiędzy malarzem, a naturą. Poszukiwań malarskich Moneta nad oddaniem odbieranych przez oko wrażeń świetlno-kolorystycznych w konkretnych warunkach atmosferycznych i porze dnia. Na Marinę zabarwioną błękitami i zieleniami, rozświetlonymi górującym letnim słońcem, patrzymy przez wilgotne morskie powietrze. Widoczna szkicowość płótna, kierunkowymi pociągnięciami pędzla, nadaje w krajobrazie ruch wodzie i niebu. Światło i to co wydobywa z natury jest tu dla Moneta najważniejsze. Samo Pourville, które nieśmiało wkracza w krajobraz czerwonymi daszkami domów, nie zabiera sceny dominującej przy plaży skale Amont.

Obraz „Plaża w Pourville” jest jedynym obrazem Claude Moneta w polskich zbiorach muzealnych. Dzieło trafiło do kolekcji poznańskiego muzeum w 1906 roku jako zakup z, mającej wówczas miejsce w Poznaniu, wystawy dzieł impresjonistów francuskich. Obraz podczas wojennych i powojennych zawirowań znikał ze ścian naszego muzeum, jednak najdramatyczniejsze znikniecie miało miejsce w 2000 roku, gdy obraz został skradziony poprzez wycięcie go z ramy. Dziś widocznym śladem tego incydentu jest uszkodzona sygnatura artysty w prawym dolnym rogu. Po odzyskaniu obrazu przez policję w 2009 roku, dzieło przeszło skomplikowany  proces konserwacji,  dzięki czemu od 2010 roku cieszy oczy naszych odwiedzających.

Więcej o konserwacji obrazu „Plaża w Pourville”:

O kradzieży dzieła i jego odzyskaniu: