Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Obrazowy zawrót głowy

Zapraszamy do spędzenia czasu z serią filmów pt. OBRAZOWY ZAWRÓT GŁOWY!

Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym.  Ma na celu przybliżyć młodym widzom świat historii sztuki, poprzez omówienie wybranych dzieł z kolekcji Galerii Malarstwa i Rzeźby. Każdy odcinek z serii, będzie dotyczyć innego eksponatu lub motywu malarskiego, prezentującego nietuzinkową historię, opowiedzianą w przystępny, czasem zabawny sposób. Ważną częścią filmu będzie warsztat plastyczny, który nie tylko pokaże, że „malować każdy może” ale i uzupełni wiedzę w zakresie technik i stylów malarskich. Podczas trwania  odcinka, czeka widzów rozwiązywanie quizów, które mają na celu rozwinięcie umiejętności patrzenia na dzieło sztuki.

Seria Obrazowy Zawrót Głowy, będzie dostępna  na stronie MNP oraz na muzealnym Facebooku. Kolejne odcinki będę się pojawiać co dwa tygodnie.

Odcinek 1: Obraz, który wywołał burzę

Oglądając dzieła sztuki w muzealnej galerii nawet sobie nie wyobrażamy jak wielkim wydarzeniem było pojawienie się niektórych z nich. Najczęściej słyszymy, że jakiś obraz wywołał podziw i zdobył nagrodzę, a malarz dzięki niemu uznanie.  Ale czy sądzilibyście, że obraz ukazujący spacerujące przez targ kobiety, mógł wzbudzić pogardę i wywołać tytułową „burzę”?

Jak ten obraz wyglądał i co tak wzburzyło polską publiczność końca XIX wieku? Aby się tego dowiedzieć koniecznie obejrzyjcie odcinek!