Malczewski w nowej aranżacji
Prace Jacka Malczewskiego zajmują szczególne miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Serce ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku niezmiennie stanowi „Błędne koło” z kolekcji Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wita niejako wchodzących na III piętro Galerii Malarstwa i Rzeźby.
Po zakończeniu wystawy „Jacek Malczewski / Lech Majewski” centralna część ekspozycji Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku ulegnie niewielkiej modernizacji architektonicznej. Dzięki niej możliwe stanie się wprowadzenie zmian w prezentacji obrazów Jacka Malczewskiego. Jej kulminacyjnym punktem pozostanie „Błędne koło” oraz obrazy z serii „Thanatos”. Jednak towarzyszące im monumentalne dzieła „Eloe z Ellenai”, „Eloe unosząca Ellenai” czy „Święty Jan z Salome” zostaną pokazane w nowy sposób. Na ekspozycję powrócą także dzieła nieobecne przez ostatnie miesiące – „Portret Fortunata Gralewskiego”, tryptyk „Dom na Zwierzyńcu” i „Pejzaż z Lusławic”. Pojawią się również nowe, jak chociażby „Autoportret z figurą Chrystusa upadającego”.
Nowa odsłona 31 prac Jacka Malczewskiego na stałej ekspozycji zostanie udostępniona publiczności 11 kwietnia br. Z tej okazji zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Ich harmonogram znajduje się poniżej:
- 11 kwietnia 2025 r. (piątek), godzina 18:00, prowadzenie: dr Agnieszka Skalska,
- 12 kwietnia 2025 r. (sobota), godzina 11:30, prowadzenie: dr Maria Gołąb,
- 13 kwietnia 2025 r. (niedziela), godzina 11:00, prowadzenie: dr Arkadiusz Krawczyk.
Serdecznie zapraszamy!