Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Podpisanie listu intencyjnego przez Dyrektora MNP – Tomasza Łęckiego i Dyrektora WMN – Przemysława Terleckiego

Dwa dni przed 102 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2020,  dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu – Tomasz Łęcki oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Przemysław Terlecki podpisali list intencyjny o podjęciu eksperckiej współpracy  i udzieleniu wsparcia przy tworzeniu nowego kompleksu muzealnego, w którym powstanie nowoczesna ekspozycja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu 1918 – 1919.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie instytucją o znaczeniu narodowym.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Przemysław Terlecki i Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu – Tomasz Łęcki podpisują list intencyjny o podjęciu eksperckiej współpracy i udzieleniu wsparcia przy tworzeniu nowego kompleksu muzealnego, w którym powstanie nowoczesna ekspozycja poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu 1918 – 1919

Pełną treść listu intencyjnego publikujemy:

Jednocześnie zapraszamy do  SPACERU po planowanym muzeum.

Nie wiadomo kiedy dokładnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie mogło przywitać pierwszych gości ale już dziś można wybrać się na symboliczny, wirtualny spacer odkrywający ciekawostki związane z historią naszego zwycięskiego powstania. W czasie ograniczeń związanych z epidemią w bezpieczny sposób można przyjąć zaproszenie organizatorów do odwiedzenia strony internetowej pod adresem  www.powstanie.wmn.poznan.pl, na której znajdą się wszystkie informacje związane z planowaną budową siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a także katalog najciekawszych eksponatów. Prezentowany projekt powstał ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki wyjaśnia:
„Zamierzamy w tym miejscu informować o wszystkim co ważne, a co ma związek z ideą budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Chcemy na bieżąco i jak najrzetelniej informować o trwających postępach prac nad projektem budowlano-wykonawczym,  o naszej kolekcji eksponatów, które docelowo mają trafić na nową wystawę stałą. Zrobimy wszystko, aby wiedza o samym Powstaniu Wielkopolskim, jego następstwach dla odradzającej się Ojczyzny i potrzebie godnego upamiętnienia tego sukcesu w postaci nowoczesnego muzeum dotarła do wszystkich Polaków.”

Na stronę www.powstanie.wmn.poznan.pl wprowadzają prawnukowie powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej Miasta Poznania. O swojej fascynacji Powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę Muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, który po wybuchu Powstania Wielkopolskiego kierował grupą skautów-gońców przy Dowództwie Głównym Powstania.

Każdy znajdzie tutaj podstawowe informacje o przyszłej inwestycji czyli lokalizację nowego muzeum, jego animowaną wizualizację przygotowaną przez zwycięską pracownię architektoniczną WXCA z Warszawy oraz postępy prowadzonych obecnie prac nad projektem budowlano-wykonawczym.
Warto obejrzeć i wysłuchać sześciu historii związanych ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim. Są oparte na świadomie wybranych eksponatach, wokół których powstały te opowieści i które nawiązują do struktury przyszłej wystawy stałej – od genezy powstania do jego znaczenia i konsekwencji dla historii Polski.

Wyjątkowym, nie prezentowanym dotąd dodatkiem jest katalog najciekawszych eksponatów, które będą podstawą przyszłej ekspozycji. Katalog będzie cały czas aktualizowany o pojawiające się nowe eksponaty i artefakty. Co warte podkreślenia, w tym miejscu zamierzamy też informować o trwającej cały czas zbiórce eksponatów związanych z powstaniem i Wielkopolską przełomu XIX i XX wieku. Wirtualny spacer i nowa strona to idealne miejsce, aby pokazywać rodzinne pamiątki jakimi zechcą podzielić się z nami potomkowie bohaterskich powstańców. Te najciekawsze zostaną pokazane w obecnej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w Odwachu na Starym Rynku.

Platforma została przygotowana według standardów WCAG  2.1 i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.