Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Roman Cieślewicz „Pełnia koła” – prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu już od 13 stycznia w Galerii Wozownia w Toruniu

Już od 13 stycznia zapraszamy na wystawę prac Romana Cieślewicza „Pełnia koła” z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, która odbywa się w Galerii Wozownia w Toruniu. Kuratorką wystawy jest Anna Grabowska-Konwent.

Prezentowana obecnie niewielka wystawa prac Romana Cieślewicza skupia się na jednym z najważniejszych w jego twórczości motywie ikonograficznym. Kolista forma, będąca głównym tematem prezentacji, jest nierozerwalnie związana z symetrią, która również gościła w wielu projektach grafika. Kompozycje symetryczne oraz kształty kół to najczęstsze motywy pojawiające się zarówno w jego grafikach i kolażach oraz realizacjach projektowych. Trudno wskazać dokładny powód ich obecności w konkretnych realizacjach projektowych, ale poprzez uważne przyglądanie się wybranym pracom można dostrzec w jaki sposób każdorazowo „koło” lub „symetria” organizują kompozycje wykorzystując różne środki graficznego wyrazu: fotografię, kolaż oraz typografię. W miarę upływu czasu forma koła pojawiała się w projektach grafika coraz częściej, szczególnie w tych związanych z promocją własnej twórczości.

Na wystawie można zobaczyć 52 prace z kolekcji Galerii Plakatu i Projektowania Graficznego MNP, przede wszystkim plakaty (zarówno polskie wydania jak i francuskie duże formaty), ale też serigrafie oraz drobne druki. Inspiracją do wyboru tematyki wystawy była niewielka książeczka z sześcioma miniaturowymi grafikami autorstwa Romana Cieślewicza La plénitude du cercle, sei serigrafie (1993), w której autor zamieścił również krótki tekst związany z jego „obsesją koła”. Pisał w nim o swoich kilku ważnych, bardzo osobistych odkryciach związanych z tym kształtem. Tekst towarzyszy pracom na wystawie, na którą zapraszamy. Szczególnie polecamy wszystkim, którzy nie zdążyli zobaczyć dużej monograficznej wystawy polskiego grafika w Musée des Arts Decoratifs w Paryżu w 2018 roku (https://madparis.fr/roman-cieslewicz-la-fabrique-des-images-1731).
Tym razem niewielki ale cenny fragment z ogromnego zasobu prac artysty.

Wystawa czynna od 13 stycznia do 27 lutego 2022 r.