Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Rusza aplikacja edukacyjna o wojskach wielkopolskich z Programu „Niepodległa”

Cztery miesiące trwały prace nad ambitnym planem uczczenia Wielkopolan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, poprzez budowę interaktywnej internetowej aplikacji edukacyjnej.

Projekt „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” sfinansowany został z budżetu Wojewody Wielkopolskiego w ramach konkursu z Programu Wieloletniego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem było stworzenie aplikacji internetowej, opierającej się o multimedialną mapę lokalizacji wydarzeń, będących polem działań wojsk wielkopolskich w walkach polsko-bolszewickich 1919-1920, z podziałem na poszczególne epizody i główne postacie wpisane w ciąg chronologii. W jej ramach powstały scenariusze gotowych lekcji, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości, którzy nierzadko są członkami poznańskich i wielkopolskich rodzin.

Pomysł zainicjowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki był i jest wspierany przez wybitnych partnerów merytorycznych. Konsultacją merytoryczną i udostępnieniem zbiorów zajęli się specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia odpowiadało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

W ciągu kilkunastu tygodni prac zebrano ponad 1000 multimedialnych obiektów, z czego ponad 450 to archiwalne zdjęcia, ilustracje, mapy i dokumenty, dalsze 450 to zdjęcia powstałe podczas kilku – z wielu planowanych – rekonstrukcyjnych dni filmowych, a blisko setka pozostałych materiałów to  etiudy filmowe, celowo sprawiające wrażenie postarzonych, z epoki, poruszone metodą perspektywy kulisowej do trójwymiaru zdjęcia archiwalne, a także słuchowiska, opowiadania i fragmenty osobistych relacji czy wydań „Kuriera Poznańskiego”, które w wersji audialnej mają dać wrażenie nagrań z raczkującego jeszcze wtedy radia, czy nagrań z płyt patefonu.

Do tej pory żadna publikacja na ten temat nie mogła poszczycić się tak rozbudowanym zbiorem, a część zaprezentowanych relacji i zdjęć jest opracowana i publikowana po raz pierwszy. To jednocześnie pierwsza tak obszerna popularno-naukowa publikacja o zmaganiach naszych jednostek w wojnie polsko-bolszewickiej.

Publiczna premiera serwisu https://wielkopolanie1920.mapyczasu.pl/ zaplanowana jest na specjalnym webinarium 26 stycznia 2021 r. 102 lata wcześniej generał Dowbor-Muśnicki dokonał zaprzysiężenia pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich na placu Wilhelmowskim (obecnie placu Wolności w Poznaniu). Tego dnia twórcy serwisu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, oddadzą go w ręce nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych wspólnym dziedzictwem Wielkopolski.