Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bałkanów Zachodnich w Rogalinie i uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Pani Wirydiannie Rey z domu Raczyńskiej

Wczoraj (28.06) w Muzeum Pałac Rogalinie – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu miało miejsce wydarzenie, do którego przygotowywaliśmy się intensywnie przez ostatnie kilka tygodni.
W Rogalinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bałkanów Zachodnich. W spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz Bałkanów Zachodnich (Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra), a także minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji oraz Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. dialogu Belgrad-Prisztina i innych kwestii regionalnych. Goście rozmawiali między innymi o tym jak przyspieszyć tempo integracji europejskiej, solidarnie wspierać się w wysiłkach na rzecz odbudowy silnej Europy w okresie postpandemicznym i czerpać z doświadczeń regionu Środkowej Europy w budowaniu skutecznego partnerstwa regionalnego.
To wydarzenia uświetniło wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Pani Wirydiannie Rey z domu Raczyńskiej – córce Edwarda Raczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Andrzej Dera.