Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Archiwum

Trwają zapisy na warsztat Dekoder!

Są jeszcze wolne miejsca na sobotnie spotkanie, którego pretekstem są nowo zakupione do kolekcji, plakaty, z okresu 20-lecia międzywojennego.

Na warsztat, który odbędzie się 23 listopada zapisywać się można:
mailowo: dekoder@mnp.art.pl
telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30
Zapraszamy!
Wybrany zespół plakatów uzupełnia ciekawą kolekcję polskiego plakatu przedwojennego w Muzeum Narodowym w Poznaniu liczącą obecnie ponad 300 plakatów. Zbiór został powiększony o ważne przykłady prac projektowanych przez najlepszych polskich grafików m.in. Tadeusza Gronowskiego, Stefana Norblina, Bolesława Surałłę, Witolda Chomicza. Zakupione prace doskonale uzupełniają zbiory plakatu dawnego Galerii Plakatu i Designu MNP, których trzon stanowią dzieła noszące cechy stylistyczne art déco.
Na szczególną uwagę zasługuje okolicznościowy plakat Tadeusza Gronowskiego pt. Wielka zabawa kostjumowa z 1917 roku. Jest to jeden z pierwszych plakatów grafika i znaleźć w nim można zalążki późniejszego nowatorskiego stylu artysty, jednego z najbardziej znaczących plakacistów okresu międzywojennego.
Zbiory plakatu i grafiki użytkowej w MNP tworzone są od 1968 roku w oparciu o strategię gromadzenia najciekawszych i najbardziej wartościowych przykładów w historii projektowania grafiki użytkowej. Pozyskane prace pozwolą na poszerzenie dalszych badań nad twórczością poszczególnych artystów, a przede wszystkim będą uzupełniały w przyszłości ekspozycje czasowe i różne wystawy tematyczne organizowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a także w innych placówkach muzealnych w kraju i za granicą.
Plakaty można oglądać do 31 grudnia 2019 roku w muzeum.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.