Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Aktualności

Wieczór w muzeum – widowisko muzyczne z okazji 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia wieczorem świętowaliśmy w Muzeum Narodowym w Poznaniu 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego. W holu starego gmachu muzeum odbyło się wyjątkowe widowisko „Nie zmarnujcie niepodległości”, organizowane przez TVP3 Poznań i Muzeum Narodowe w Poznaniu, łączące w historię i teraźniejszość, muzykę i sztuki wizualne.
Zgromadzona w przepięknych wnętrzach publiczność mogła podziwiać niezwykłe wizualizacje i etiudy filmowe, wysłuchać historii uczestników powstania, a przede wszystkim posłuchać piosenek z epoki, które przeplatane były współczesnymi przebojami w interesujących aranżacjach.
Na scenie wystąpili m.in. Janusz Radek, Olga Szomańska, Grzegorz Wilk, Lux Torpeda, chór Gospel Joy oraz Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Artyści wykonali takie utwory, jak „Marsylianka wielkopolska”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Sen o Viktorii” czy „Nadzieja”.
Nie zabrakło również wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. Na zakończenie koncertu wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali „Rotę”.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Partnerami widowiska byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Stowarzyszenie Otwarci Na Sztukę.
Sponsorami widowiska byli PKN Orlen – Mecenas Muzeum Narodowego w Poznaniu, PERN S.A., darczyńcą Fundacja Orlen, a wyprodukowało je TVP3 Poznań i World Media.