Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

„ABAKANY – dzieci rewolucji”

Data

17 października

godz. 12:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu – Galeria Malarstwa i Rzeźby
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

„ABAKANY – dzieci rewolucji”

Bilety
Bilety
normalny
30 zł
ulgowy
20 zł

„ABAKANY – dzieci rewolucji” – wykład Marty Kowalewskiej-Piwowarczyk (Głównego Kuratora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

Abakany były nowością, która wpłynęła znacząco na obraz sztuki II poł. XX w. na świecie. Były niezwykłe, ale nie powstały w próżni. Droga ku tym awangardowym dziełom ma swój początek w fascynacji artystki tkaniną. Dzięki odważnym działaniom Abakanowicz w latach 60. i 70. XX w. medium to zyskało autonomię. Działając w obrębie tkaniny, artystka zdobywała międzynarodową sławę i uznanie. Właśnie tę drogę przemian, przeobrażeń, drogę ku niezależności materii i formy warto przypomnieć.

Wykład przybliży cały szereg okoliczności – osobistych i historycznych – w jakich Abakanowicz tworzyła i rozwijała idee, które później materializowała w formach anektujących przestrzeń. Wizje Abakanowicz były konsekwencją jej doświadczeń życiowych, ale zostały skrystalizowane dzięki ideom, z którymi zetknęła się podczas studiów na warszawskiej ASP. Na tej uczelni grupa profesorów stworzyła grunt, na którym artystka mogła rozwijać swoje twórcze poszukiwania.

Przywołany zostanie przez lata zapomniany film „Abakany” Jarosława Brzozowskiego i Kazimierza Muchy, który w formie poetyckiej etiudy pokazał, co inspirowało artystkę, co stanowiło dla niej podstawę w procesie kreowania nowego języka sztuki.

Obowiązują ZAPISY (pod nr 61 85 68 136 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:30)

Wydarzenia i wystawy