Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Alessi – design z włoskiej fabryki snów – pokaz

Data

22 maja
21 listopada
Muzeum Sztuk Użytkowych
Kontakt

Kontakt

Góra Przemysła 1
Wydarzenia i wystawy

Alessi – design z włoskiej fabryki snów – pokaz

Włoska firma Alessi jest jedną z wiodących marek w świecie designu, choć zaczynała jako niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwo. Została założona w 1921 roku w piemonckim Crusinallo, będącym obecnie częścią Omegni. Jej twórcą był Giovanni Alessi, a znacząco rozwinął ją w latach powojennych jego syn – Carlo.
W 1970 roku do tej rodzinnej „fabryki snów” dołączył młody Alberto Alessi – nazywany obecnie ojcem chrzestnym włoskiego designu – który postanowił zmienić jej wizerunek i zaczął współpracować z największymi architektami i projektantami tamtych czasów. Stała za tym idea, aby w firmie Alessi produkować przedmioty o walorach artystycznych, a nie tylko czysto użytkowych.
Strategia ta miała też na celu wzmocnienie wizerunku marki tak, aby jej produkty stały się przedmiotem pożądania i były postrzegane jako ekskluzywne.
W osiągnięciu tego celu pomogli firmie tacy wizjonerzy jak: Marianne Brandt, Achille Castiglioni, Michele de Lucchi, Ettore Sottsass, Aldo Rossi, Alessandro Mendini, Frank Gehry, Zaha Hadid, Richard Sapper, Michael Graves, Stefano Giovannoni czy Philippe Starck. Ten ostatni mawia, że współczesne wzornictwo wymaga od ludzi ponownego przyjrzenia się dobrze znanym przedmiotom i nawiązania z nimi nowych relacji. Dodaje też, że w projektowaniu, podobnie jak w życiu, nie można zapomnieć o poczuciu humoru. Właśnie dlatego innowacyjność i podchodzenie do projektowania z przymrużeniem oka to dwie charakterystyczne cechy projektów Alessi.
W tym roku Alessi obchodzi swoje stulecie, ale nie ogląda się za siebie. Wciąż patrzy w przyszłość i wytycza nowe drogi w projektowym świecie.

Bohaterów pokazu przybliża, na naszym facebookowym profilu, pomysłodawczyni przedsięwzięcia – p. Aleksandra Podżorska

Serdecznie zapraszamy – drugie piętro ekspozycji stałej MSU, sala „Sztuka po 1945 r.”
Wejście w cenie biletu wstępu do Muzeum Sztuk Użytkowych.

Wydarzenia i wystawy