Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Czwartki dla Seniorów
[:pl]Jest to cykl czwartkowych wędrówek szlakiem nazwisk wielkich artystów, których dzieła możemy podziwiać na stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Interesować nas będą malarze, u których spróbujemy wskazać różnorodne przełomy twórcze. Zwrócimy szczególną uwagę na momenty graniczne, ważne wydarzenia historyczne, zmiany w życiu osobistym, które zaważyły na wyborach artystycznych. Każde spotkanie przyjmie formę spaceru z przewodnikiem, wzbogaconego czasem o krótki wstęp z prezentacją w sali wykładowej, poszerzającą kontekst dzieł i uwzględniającą anegdoty oraz ciekawostki z życia twórców. [:]
Wydarzenia i wystawy

Alina Szapocznikow – „Przez odciski ciała”

Data

23 kwietnia

godz. 12.15

czas trwania: ok. 75 min

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Prowadzenie: Olga Gałuszek (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu)

Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Alina Szapocznikow – „Przez odciski ciała”

Bilety
Bilety
normalny
15 zł
ulgowy
10 zł

Alina Szapocznikow, prekursorka sztuki kobiet, jedna z najważniejszych powojennych polskich artystek i najoryginalniejszych rzeźbiarek XX w., stworzyła własny, rozpoznawalny na całym świecie kod artystyczny. Korzystając z osobistych, intymnych przeżyć – traumy Holocaustu, a później z doświadczenia nieuleczalnej choroby – w centrum zainteresowań stawiała ciało.

Niecały rok przed przedwczesną śmiercią pisała:

„Usiłuję zawrzeć w żywicy odciski naszego ciała: jestem przekonana, że wśród wszystkich przejawów nietrwałości, ciało ludzkie jest najwrażliwszym, jedynym źródłem wszelkiej radości, wszelkiego bólu i wszelkiej prawdy, a to z powodu swej ontologicznej nędzy tak samo nieuniknionej, jak – w płaszczyźnie świadomości – zupełnie nie do przyjęcia”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jest to cykl czwartkowych wędrówek szlakiem nazwisk wielkich artystów, których dzieła możemy podziwiać na stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Interesować nas będą malarze, u których spróbujemy wskazać różnorodne przełomy twórcze. Zwrócimy szczególną uwagę na momenty graniczne, ważne wydarzenia historyczne, zmiany w życiu osobistym, które zaważyły na wyborach artystycznych. Każde spotkanie przyjmie formę spaceru z przewodnikiem, wzbogaconego czasem o krótki wstęp z prezentacją w sali wykładowej, poszerzającą kontekst dzieł i uwzględniającą anegdoty oraz ciekawostki z życia twórców.

Spotkania odbywają się w wybrany czwartek miesiąca w sezonie od listopada do maja (wg harmonogramu).

ZAPISY
Na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy telefoniczne z tygodniowym wyprzedzeniem.

+48 61 85 68 136