Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Data

18 października
24 stycznia

Koncepcja i scenariusz: dr Anna Lipa (Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)
Kuratorzy: dr Anna Lipa, dr Agnieszka Skalska-Graczyk (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Aranżacja edycji poznańskiej: dr Joanna Lewandowska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Bilety
Bilety
normalny
20 zł
ulgowy
15 zł
ekspozycja stała i wystawa - normalny
30 zł
ekspozycja stała i wystawa - ulgowy
20 zł

Prezentowana w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa jest drugą odsłoną wielkiej monografii Augusta Zamoyskiego, którą w 50 rocznicę śmierci artysty można było oglądać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy.

Zamoyski był jednym z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Urodził się 28 czerwca 1893 r. Już w dzieciństwie, które spędził w rodzinnym majątku Jabłoń na Lubelszczyźnie, zajmował się sztuką. Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum studiował prawo, filozofię, a następnie leśnictwo i rolnictwo. Awangardowe początki jego twórczości wiążą się głównie z poznańską ekspresjonistyczną grupą Bunt. W Zakopanem, do którego trafił w 1918 r., powstają jego formistyczne dzieła. Okres paryski, trwający od połowy lat 20. do roku 1940, przyniósł fascynację naturą, realizmem, twardymi materiałami. Podczas pobytu w Brazylii był nauczycielem rzeźbiarstwa, ale także zajmował się hodowlą bydła. W 1955 r. wrócił do Paryża, a następnie osiadł w Saint-Clar-de Rivière pod Tuluzą. Tam powstały jego ostatnie rzeźby, poświęcone tematom religijnym. Zmarł 19 maja 1970 r.

Poznańska edycja wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021. Została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego wirtualnego oprowadzania kuratorskiego po wystawie:

Polecamy SPACER WIRTUALNY PO WYSTAWIE

Przygotowaliśmy dla Państwa quiz na temat wystawy w wersji polskiej i w wersji angielskiej:
QUIZ WERSJA POLSKA
QUIZ WERSJA ANGIELSKA

Zapraszamy do zapoznania się z programem edukacyjnym dotyczącym wystawy:

 

Wydarzenia i wystawy