Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Formy w przestrzeni.

Data

12 lipca
13 września
Muzeum Narodowe w Poznaniu

kuratorzy:
Anna Borowiec – MNP,
Mateusz Bieczyński – UAP

aranżacja wystawy: Rafał Górczyński

Kontakt

Kontakt

Al. Marcinkowskiego 9 61-745 Poznań
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Formy w przestrzeni.

Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku

 

Bilety
Bilety
normalny
15 zł
ulgowy
10 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; normalny
26 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; ulgowy
16 zł

Wystawa Formy w przestrzeni przypomina twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich. W roku 1961 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego odbył się konkurs na rzeźbę parkową. Jedną z trzech głównych nagród zdobył wówczas Paw Anny Krzymańskiej, którego ulokowano w Parku Karola Marcinkowskiego. W 1967 roku zainicjowano cykl wystaw przed Hotelem Merkury, które odbywały się do 1974 roku w czasie trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ramach pierwszej edycji powstała Para pod parasolem Józefa Kopczyńskiego stojąca w poznańskim Ogrodzie Botanicznym oraz Mewy Jerzego Sobocińskiego, które jako pierwsze pojawiły się na terenie Parku Cytadela, inaugurując powstanie w tym miejscu parku rzeźb. W 1972 roku dwie z prac wystawianych podczas V edycji imprezy Merkury ‘72, Zabawy Jerzego Sobocińskiego i Łucznika Benedykta Kaszni, zakupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Wkrótce na Ratajach zorganizowano dwa plenery rzeźbiarskie, Rataje ‘73 i Rataje ‘74, podczas których powstały kolejne formy rzeźbiarskie zdobiące okoliczne osiedla.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty i modele zrealizowanych i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych autorstwa poznańskich twórców: Jana Bakalarczyka, Mariana Banasiewicza, Jana Berdyszaka, Mieczysława Chojnackiego, Benedykta Kaszni, Pelagii Kopczyńskiej, Józefa Kopczyńskiego, Anny Krzymańskiej, Józefa Murlewskiego, Zuzanny Pawlickiej, Józefa Petruka, Andrzeja Pukackiego, Anny Rodzińskiej, Jerzego Sobocińskiego, Ireny Woch oraz Bazylego Wojtowicza. Pokazowi rzeźb towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej, dokumentujący obecny stan rzeźb plenerowych stojących w Parku Cytadela i na Ratajach.

Wystawa współorganizowana przez Fundację Rarytas i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum kultury w ramach programu Kultura w Sieci oraz ze środków miasta Poznania.

Strona projektu: www.sztukapoznania.com

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania

Patroni medialni wystawy: TVP3, Radio Poznań, Sukces po Poznańsku, IKS, Gazeta Wyborcza, codziennypoznan.pl

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE

W filmie wykorzystano fragment utworu Feliksa Nowowiejskiego, Beatrycze Poemat symfoniczny op. 17 nr 1 (1903) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej.

Oprowadzanie kuratorskie Anny Borowiec zaplanowano na soboty:

8 sierpnia godz. 12.00

22 sierpnia godz. 12.00

11 września 2021 odbył się Panel dyskusyjny Sztuka w przestrzeni publicznej z udziałem prof. Mateusza Bieczyńskiego, dr Anny Borowiec, prof. Rafała Górczyńskiego, prof. Piotra Korduby, Tomasza Łęckiego i Justyny Makowskiej.

Wydarzenia i wystawy