Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Izabella Gustowska, Ofiara I, 1990

Data

26 października

godz. 15.00

czas trwania: ok. 90 min

prowadzenie: dr Konrad Juściński (profesor WSUS w Poznaniu,
artysta sztuk wizualnych)

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9, Poznań
Wydarzenia i wystawy

Izabella Gustowska, Ofiara I, 1990

sobota
wstęp wolny

„Prace artystki można też odczytać jako odpowiedź na jeden z największych kryzysów współczesności, jakim jest kryzys rzeczywistości. Zmarły niedawno Jean Baudrillard mówił: „rzeczywistość nie istnieje”, wskazując, że istnieją jedynie jej niekończące się symulacje. Filozof udowadniał, że oddaliliśmy się już tak bardzo od realności i zatraciliśmy z nią kontakt, iż mamy do czynienia tylko z medialnymi obrazami i odwzorowaniami, powtarzanymi wciąż cytatami. Kim wobec tego jesteśmy my sami w tym gabinecie ustawionych naprzeciwko luster – niekończących się odwzorowań? Wydaje się, że stajemy się sami kopistami tych wszystkich wizerunków, które dostarcza nam kultura. W ten sposób następuje interioryzacja masowo produkowanych medialnych fantazji. Z tych obrazów sztucznych, fantazyjnych – tworzymy więc obraz siebie. Nasza tożsamość jest kopią kopii – jak powiedziałaby głosicielka teorii performatywności.”

Judith Butler, „Gender Trouble. Feminism and the Subversion of Identity”, Routledge, London 1990. Zob. też: J. Butler, „Podmiotowość płci/płciowości/pragnienia”, przeł. B. Kopeć, [w:] „Spotkania feministyczne”, OŚKa, Warszawa 1994/1995, s.58-67.

Wielowymiarowa interpretacja współczesnej piety.

Warsztat nowych mediów w kontraście z klasyczną figurą.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w soboty (wg harmonogramu). Prowadzący czeka na uczestników w punkcie zbiórek przy kasie w gmachu głównym Muzeum Narodowego.

ZAPISY

  • mailowo: dekoder@mnp.art.pl
  • telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, w tygodniu poprzedzającym zajęcia
+ 48 61 85 68 136