Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oferta dla szkół
Wydarzenia i wystawy

Zawieszone: Klasy I-III

Oferta całoroczna

czas trwania: 45–60 min

Muzeum Etnograficzne
Kontakt

Kontakt

ul. Grobla 25
/wejście od ul. Mostowej 7/
Wydarzenia i wystawy

Zawieszone: Klasy I-III

Bilety
Bilety
lekcja
85 zł
lekcja + warsztat
100 zł

Lekcje muzealne dla przedszkolaków prowadzone są na sali ekspozycyjnej lub edukacyjnej, gdzie w przystępny sposób przekazuje się wiedzę z wybranych zagadnień tematycznych. Poprzez dialog z prowadzącym dzieci mogą wykazać się kreatywnością oraz ujawnić własne umiejętności i zdolności. Lekcje kończą się warsztatem nawiązującym tematycznie do omawianego problemu.

 

Tajemnice malowanej skrzyni
Opowieść o krakowskiej skrzyni posagowej z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: dla kogo była przeznaczona, jaką pełniła funkcję, do czego służyły tajemne schowki? W trakcie spotkania pokazane są niektóre elementy dawnego stroju ludowego z możliwością ich ubrania. Na zakończenie dzieci układają puzzle, przedstawiające omawiany obiekt muzealny.

 

W labiryncie rzeczy
Lekcja przybliżająca rolę i znaczenie przedmiotów – rzeczy ważnych zarówno w życiu ludzi, jak  i w kolekcji Muzeum. Podczas zajęć na wystawie „Rzeczy mówią” stawiamy pytania o emocje, jakie wywołuje świat przedmiotów. W części warsztatowej uczestnicy lekcji wyszukują na wystawie wskazane eksponaty oraz udzielają odpowiedzi na postawione pytania. Wypełnione materiały mogą służyć do prowadzenia dalszych zajęć w szkole, dzięki możliwości kontynuowania zwiedzania wystawy na stronie www.rzeczymowia.pl.

 

Lekcja związana z tematyką wiosenną i wielkanocną
Młodzi słuchacze zapoznają się z tradycjami Świąt Wielkanocnych oraz ludowymi zwyczajami wiosennymi. Tematyka oraz dokładny termin prowadzenia zajęć zostanie Państwu podany na początku 2022 roku. Zapisy prowadzimy od 1 lutego 2022 roku.

 

Lekcja związana z tematyką bożonarodzeniową i około-świąteczną
Spotkanie w oprawie bożonarodzeniowej, w trakcie którego na nowo odkryjemy znaczenie symboli oraz zwyczajów związanych ze stołem wigilijnym. Tym razem skupimy się na postaci Gwiazdora i zwyczaju dawania prezentów oraz rozwiążemy zagadkę – kim byli kolędnicy i jaka była ich rola w tym magicznym czasie? Spróbujemy też odczytać (a może nawet odśwpiewać?) wybrane teksty kolęd spisane dawno, dawno temu przez Oskara Kolberga.
W drugiej części zajęć – warsztat plastyczny.
Zajęcia dedykowane dla uczniów klas I-VI. Maksymalny czas trwania zajęć – 60 minut.
Zajęcia realizowane będą w okresie 1-23.12.2021 r. Na specjalne zamówienie grupy, możemy przeprowadzić lekcję w pierwszej połowie stycznia 2022 r.
Muzeum Etnograficzne zastrzega sobie prawo do zmiany programu lub odwołania zajęć z przyczyn niezależnych od instytucji.

 

Do tańca i do różańca. W kręgu dawnych strojów ludowych
W trakcie zajęć stroje ludowe pokazane zostaną jako specyficzne komunikaty zdradzające pochodzenie, stan cywilny oraz stopień zamożności. Po omówieniu głównych problemów zabawa w przebieranie się w dawne stroje ludowe. Na zakończenie możliwość wykonania wspólnej fotografii.

 

Historia poznańskiej Bambereczki
Lekcja realizowana na wystawie „Ty, Bambrze!”, przy wykorzystaniu bajki Floriana Jernasa Przygody koziołka i bamberki. Ucieszna opowieść o koziołku z ratusza poznańskiego. W trakcie lekcji czytamy obszerne fragmenty bajki, próbujemy odgadnąć miejsca, w których znajdowali się koziołek i Bambereczka, a na zakończenie dzieci rysują obrazkową historię.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Lekcje muzealne realizowane są od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum dla publiczności.

KOSZTY
opłata od grupy (10–25 osób):

    lekcja bez warsztatów – 85 zł
    lekcja z warsztatami – 100 zł

+ bilety wstępu: 1 zł od ucznia (dzieci i młodzież w wieku 7–26 lat), dzieci do lat 6 pobierają bilety bezpłatne

Dwóm opiekunom grupy przysługuje wstęp bezpłatny, kolejne osoby muszą wykupić bilet (5 zł ulgowy, 7 zł normalny)

DODATKOWE INFORMACJE
• grupa może liczyć od 10 do 25 osób
• w razie braku możliwości uczestniczenia w zamówionej wcześniej lekcji, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Muzeum Etnograficznego (tel. 61 85 23 006).
• prosimy o punktualność, zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą zostać skrócone lub odwołane
• nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum

REZERWACJE
Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia rezerwacji w przypadku braku wolnego terminu.
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00.

+48 61 85 23 006

Wydarzenia i wystawy