Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oferta dla szkół
Wydarzenia i wystawy

Klasy I-III

Oferta całoroczna

czas trwania: 45–60 min

Muzeum Pałac w Rogalinie
Kontakt

Kontakt

ul. Arciszewskiego 2, Rogalin
Wydarzenia i wystawy

Klasy I-III

Bilety
Bilety
koszt lekcji muzealnej
70 zł (plus bilet wstępu)
koszt warsztatu
100 zł (plus bilet wstępu)

Zajęcia dla klas I–III obejmują lekcje muzealne i warsztaty plastyczne. Celem lekcji jest zapoznanie z elementami ekspozycji oraz rozbudzenie kreatywności i wrażliwości estetycznej. Niektóre tematy skorelowane są z podstawą programową szkoły podstawowej. Istnieje możliwość cyklicznego uczestniczenia w zajęciach.

TEMATY ZAJĘĆ:

Przygoda w pałacu
To propozycja aktywnego zwiedzania pałacu. W trakcie wspólnej podróży z przewodnikiem, dzieci poznają dawnych właścicieli rezydencji, poszukują herbu Nałęcz i rozpoznają funkcje pomieszczeń na obu kondygnacjach. Następnie rozwiązują zadania w książeczce edukacyjnej. (LEKCJA)

Na ratunek sztuce. O konserwacji zabytków
Jak wygląda warsztat pracy konserwatora zabytków? Które eksponaty w pałacowych wnętrzach są oryginale, a które odtworzone? Jak cienkie są płatki złota? Jak długo skleja się porcelanowy żyrandol? … i co zrobić można z ogona wiewiórki? Wspólnie poznamy tajniki zabiegów konserwatorskich zastosowanych na wybranych eksponatach. Na zakończenie uczestnicy warsztatów własnoręcznie pozłocą gipsową figurkę. (WARSZTATY)

Pałac czy zamek – czyli kto, gdzie mieszka?
[w ofercie od stycznia 2022]
Król czy książę, a może hrabia? Kto mieszkał w rogalińskim pałacu? Czym różni się pałac od zamku i dworku? Czy rzeczywiście wystarczy jeden rzut oka, żeby rozpoznać te budowle? Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których poznamy funkcje wszystkich budynków przy pałacu, cechy charakterystyczne jego architektury oraz wnętrza. Zajęcia kończy część plastyczna, w czasie której uczestnicy wykonają płaskorzeźbę – fasadę pałacu. (WARSZTATY)

Jaki znak Twój? O herbach dla dużych i małych
[w ofercie od stycznia 2022]
Tajemniczy herb rodziny Raczyńskich pojawia się prawie we wszystkich pomieszczeniach pałacu. Jednak, co tak naprawdę oznacza? Z jakich elementów się składa? Czym jest klejnot i tarcza? Czym różni się herb od godła? Czy każdy mógł się nim posługiwać? Jak powstają pełne niesamowitych przygód legendy herbowe? Zapraszamy śmiałków, którzy wspólnie z nami poszukają i odkryją tajemnice 3 rogalińskich herbów i rycerzy, którzy się nimi posługiwali. Zajęcia kończy część plastyczna, w czasie której uczestnicy ozdobią chorągiew rycerską własnoręcznie wykonanym herbem. (WARSZTATY)

Moda jak z obrazka. W co ubierano się w XIX wieku?
Piękne suknie pań i panowie w perukach, czyli w co i ile godzin ubierali się mieszkańcy pałacu ponad 200 lat temu? Zapraszamy w wyjątkową podróż do czasów, w których noszono gorsety i krynoliny. Uważnie śledząc portrety kobiet i mężczyzn z rodziny Raczyńskich, zobaczymy jak zmieniała się moda. Sprawdzimy, czy wygodnie chodziło się w krynolinie, gorsecie, olbrzymich kapeluszach i w perukach. Zajęcia kończy część plastyczna – wykonanie stroju, bądź jego elementu w formie 3D. (WARSZTATY)

Nie zmarnujcie Niepodległości. Edward Bernard Raczyński
Na podstawie biografii Edwarda Bernarda Raczyńskiego uczestnicy zajęć starają się odpowiedzieć na pytania: czym jest patriotyzm? Co to jest wolność? A niepodległość? Uczestnicy zajęć odkrywają odpowiedzi na te pytania wcielając się w rolę bohatera lekcji. (LEKCJA)

W pokoju malarza
W pałacu rogalińskim jest specjalny pokój przeznaczony dla artysty-malarza. Jakie zagadkowe przedmioty można w nim odnaleźć? Do czego służyły? Jak wyglądała pracownia artysty na przełomie XIX i XX wieku, jego atelier? Zapraszamy do pokoju-pracowni Jacka Malczewskiego i  Leona Wyczółkowskiego. W trakcie warsztatów będziemy podążali tropem malarza oraz odwiedzimy Galerię obrazów. W części plastycznej uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają farby olejne i postarają się skopiować kolory mistrza! (WARSZTATY)

Opowiem Wam historię… czyli ożywianie obrazów
Zajęcia maja charakter parateatralny. Uczestnicy przebierają się w stroje i wcielają w role namalowanych na obrazach postaci. Wymyślają dialogi i rozwijają zatrzymaną w czasie akcje. Dzieła sztuki stają się im bliższe, dosłownie „wychodzą z ram”. Lekcja rozwija wyobraźnię i ćwiczy umiejętności: czytania dzieł malarstwa, interakcji oraz improwizacji. (WARSZTATY)

Sekrety barw
Nie tylko ludzie, ale również barwy potrafią skrywać tajemnice. Poruszając się po przestrzeni galerii, zwrócimy uwagę na podstawowe pojęcia z zakresu koloru. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będzie stworzenie własnej kompozycji z użyciem barwników. (WARSZTATY)

Szał kolekcjonowania
Uczestnicy zajęć poznają różnicę między kolekcją a zbiorem, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego kolekcjonujemy. Dowiedzą się, w jaki sposób powstają kolekcje prywatne i muzealne. (LEKCJA)

Podróże dalekie i bliskie
Lekcja odbywa się w powozowni, w otoczeniu historycznych pojazdów. Dzieci zobaczą, w jaki sposób podróżowano, jak wyglądały dawne kufry, powozy i sanie. Każdy z uczestników samodzielnie rozwiąże rebusy i zagadki. (LEKCJA)

Gdzie jest hrabia? Na tropie Edwarda Aleksandra Raczyńskiego
Interaktywna gra planszowa, która zabierze nas w wyjątkową podróż śladami Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Wspólnie zwiedzimy praktycznie cały glob. Zaciągniemy się do oddziałów żuławów we Włoszech, otworzymy kopalnię złota w Chile i zajmiemy się transportem jedwabników do Indochin. Poznamy XIX-wieczne realia podróży, środki transportu oraz historię, która zadziwiła nie jednego! (WARSZTATY)

Muzeum od kuchni
Jak działa muzeum? Czy w muzeum jest nudno? Kto tam pracuje? Jak się zachować w muzeum? Na te, i wiele innych pytań odpowiedź dostaną uczestnicy zajęć „Muzeum od kuchni. Zabawa w muzeum”. Uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w role różnych pracowników muzealnych, aby poprzez zabawę przybliżyć funkcjonowanie tej instytucji dzieciom. (WARSZTATY)

Muzeum Dziecięce
Wizyta w miejscu, gdzie można zobaczyć, jak wyglądał dzień z życia dzieci w pałacu, poznać stare zabawy dziecięce, obejrzeć tradycyjne zabawki i przebrać się w historyczne stroje. Zajęcia dla grup do 10-15 osób. (WARSZTATY)

Bal w pałacu
Uczestnicy zajęć starają się zrozumieć czym jest taniec, jakie są jego funkcje, jak kultura w której dorastamy wpływa na formę tańca i muzykę, przekonują się o związku tańca z miejscem i czasem. Podsumowaniem zajęć jest nauka krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim. (WARSZTATY)

Kto Ty jesteś? Polak mały!
Dlaczego w godle znajduje się orzeł a nie inny ptak? Kto napisał „Mazurka Dąbrowskiego”? Czy barwy na fladze pozwalają nam odróżnić się od innych krajów? Na zajęciach omówione zostaną polskie symbole narodowe i ich pochodzenie. Poruszony zostanie również temat utraty i odzyskanie niepodległości Polski. Zajęcia kończyć się będą pracą plastyczną. (WARSZTATY)

Rodzime drzewa i krzewy
Jak je rozpoznać i rozróżnić? Jaka jest ich symbolika i znaczenie w kontekście wierzeń dawnych Słowian? Zajęcia odbywają się w parku. (LEKCJA)

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt lekcji muzealnej:
Uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakupu:

  biletu wstępu na ekspozycję

  + biletu za lekcję muzealną (70 zł od grupy)

  Koszt warsztatu:
  Uczestnicy warsztatu zobowiązani są do zakupu:

   biletu wstępu na ekspozycję

   + biletu za warsztat (100 zł od grupy)

   Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.

   Organizacja lekcji muzealnej:

   • materiały plastyczne na zajęcia zapewnia Muzeum
   • jeśli z jakichkolwiek przyczyn lekcja nie może się odbyć, prosimy o niezwłoczne powiadomienie telefoniczne Działu Edukacji Pałacu w Rogalinie, pod nr tel. 61 81 38 829.
   • miejsce zbiórki uzależnione jest od miejsca prowadzenia lekcji. Informacja udzielana jest w kasie
   • prosimy o punktualność, spóźnienie dłuższe niż 15 minut może skutkować skróceniem lub odwołaniem zajęć
   • nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a ich obecność na lekcjach jest obowiązkowa
   • karta gościa uprawnia jedynie do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej
   • w Muzeum lekcje i warsztaty prowadzą tylko pracownicy MNP

ZAPISY

Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, lekcje prowadzone są na podstawie wcześniej złożonego zamówienia.
Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia rezerwacji w przypadku braku wolnego terminu.
Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.30 mailowo pod adresem: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie.

+48 61 81 38 829

Wydarzenia i wystawy