Klasy IV-VI
Oferta całoroczna
Kontakt
Klasy IV-VI
Zajęcia dla klas IV-VI obejmują lekcje muzealne i warsztaty plastyczne. Celem lekcji jest zapoznanie z elementami ekspozycji oraz rozbudzenie kreatywności i wrażliwości estetycznej. Niektóre tematy skorelowane są z podstawą programową szkoły podstawowej. Istnieje możliwość cyklicznego uczestniczenia w zajęciach.
TEMATY LEKCJI:
O zwyczajach szlacheckich – gra karciana (WARSZTATY)
Zapraszamy wszystkich miłośników gier karcianych! Przed uczestnikami podzielonymi na cztery zespoły do pokonania 10 poziomów zadań. Jak wyglądało życie szlachcica w wiejskiej rezydencji? Jakich zasad musiał przestrzegać? Kogo słuchać? Gdzie wolno mu było usiąść, co powiedzieć, ile wypić i zjeść? Jak obchodzono święta? W jakie wierzono przesądy? Zwyczaje i tradycje szlacheckie ubarwiały każdy dzień w pałacu. O tych najdziwniejszych i najważniejszych opowiemy, zwiedzając wnętrza Pałacu w Rogalinie.
Na ratunek sztuce. O konserwacji zabytków (WARSZTATY)
Jak wygląda warsztat pracy konserwatora zabytków? Które eksponaty w pałacowych wnętrzach są oryginale, a które odtworzone? Jak cienkie są płatki złota? Jak długo skleja się porcelanowy żyrandol? … i co zrobić można z ogona wiewiórki? Wspólnie poznamy tajniki zabiegów konserwatorskich zastosowanych na wybranych eksponatach. Na zakończenie uczestnicy warsztatów własnoręcznie pozłocą gipsową figurkę.
Na starej fotografii (WARSZTATY)
Skąd w pałacu zdjęcia? Czego możemy się z nich dowiedzieć? Czy technika robienia zdjęć się zmieniła? W trakcie zajęć dowiemy się, co możemy znaleźć na starych fotografiach i dlaczego są wyjątkowo cenne. Odnajdziemy przodków fotografii i jej źródła. A także dowiemy się, że zdjęcia to nie tylko selfie. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie przyrządu – camera obscura oraz zwiedzenie wystawy fotograficznej „70. rocznica otwarcia Muzeum Pałacu w Rogalinie”.
Edward Raczyński – marzyciel i pragmatyk (LEKCJA)
Opowieść o życiu i głębokim patriotyzmie Edwarda Raczyńskiego. Ukazanie wszechstronności jego zainteresowań i pracy dla kraju na tle wnętrz pałacu rogalińskiego.
Pałac czy zamek – czyli kto, gdzie mieszka? (WARSZTATY)
[w ofercie od stycznia 2022]
Król czy książę, a może hrabia? Kto mieszkał w rogalińskim pałacu? Czym różni się pałac od zamku i dworku? Czy rzeczywiście wystarczy jeden rzut oka, żeby rozpoznać te budowle? Zapraszamy na warsztaty, w trakcie których poznamy funkcje wszystkich budynków przy pałacu, cechy charakterystyczne jego architektury oraz wnętrza. Zajęcia kończy część plastyczna, w czasie której uczestnicy wykonają płaskorzeźbę – fasadę pałacu.
Jaki znak Twój? O herbach dla dużych i małych (WARSZTATY)
[w ofercie od stycznia 2022]
Tajemniczy herb rodziny Raczyńskich pojawia się prawie we wszystkich pomieszczeniach pałacu. Jednak, co tak naprawdę oznacza? Z jakich elementów się składa? Czym jest klejnot i tarcza? Czym różni się herb od godła? Czy każdy mógł się nim posługiwać? Jak powstają pełne niesamowitych przygód legendy herbowe? Zapraszamy śmiałków, którzy wspólnie z nami poszukają i odkryją tajemnice 3 rogalińskich herbów i rycerzy, którzy się nimi posługiwali. Zajęcia kończy część plastyczna, w czasie której uczestnicy ozdobią chorągiew rycerską własnoręcznie wykonanym herbem.
Moda jak z obrazka. W co ubierano się w XIX wieku? (WARSZTATY)
Piękne suknie pań i panowie w perukach, czyli w co i ile godzin ubierali się mieszkańcy pałacu ponad 200 lat temu? Zapraszamy w wyjątkową podróż do czasów, w których noszono gorsety i krynoliny. Uważnie śledząc portrety kobiet i mężczyzn z rodziny Raczyńskich, zobaczymy jak zmieniała się moda. Sprawdzimy, czy wygodnie chodziło się w krynolinie, gorsecie, olbrzymich kapeluszach i w perukach. Zajęcia kończy część plastyczna – wykonanie stroju, bądź jego elementu w formie 3D.
Nie zmarnujcie Niepodległości. Edward Bernard Raczyński (LEKCJA)
Na podstawie biografii Edwarda Bernarda Raczyńskiego uczestnicy zajęć starają się odpowiedzieć na pytania: czym jest patriotyzm? Co to jest wolność? A niepodległość? Uczestnicy zajęć odkrywają odpowiedzi na te pytania wcielając się w rolę bohatera lekcji.
Drzewo genealogiczne Raczyńskich (LEKCJA)
Opowieść o historii, życiu i niesamowitych osobowościach przodków Raczyńskich. Wspólnie poznamy imiona i wizerunki tych najsławniejszych, których portrety zobaczyć możemy w Galerii Antenatów. Na przykładzie zgromadzonych dzieł sztuki omówimy drzewo genealogiczne rodu Raczyńskich oraz stworzymy własne. Zajęcia kończy poszukiwanie i rozpoznawanie wizerunków przedstawicieli rodziny.
W pokoju malarza (WARSZTATY)
W pałacu rogalińskim jest specjalny pokój przeznaczony dla artysty-malarza. Jakie zagadkowe przedmioty można w nim odnaleźć? Do czego służyły? Jak wyglądała pracownia artysty na przełomie XIX i XX wieku, jego atelier? Zapraszamy do pokoju-pracowni Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie warsztatów będziemy podążali tropem malarza oraz odwiedzimy Galerię obrazów. W części plastycznej uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają farby olejne i postarają się skopiować kolory mistrza!
Tajemnice sekretarzyka – warsztaty kaligrafii (WARSZTATY)
Umiejętność pisania kształtnych i ozdobnych liter była niezbędna w XIX wieku. Tysiące napisanych listów i zaproszeń do dnia dzisiejszego zdobi archiwa pałaców i prywatnych bibliotek. A gdyby tak na chwilę odkryć tajemnice sekretarzyka? Poznamy wspólnie krótką historię rozwoju pisma od starożytności po dzień dzisiejszy i nauczymy się pisać patyczkiem oraz piórem maczanym w kałamarzu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów ozdobią własnoręcznie wykonane zaproszenie tekstem i złotym inicjałem.
Jak opisać obraz? (LEKCJA)
Jak przekłuć obraz na słowo? Jakich słów użyć, żeby opisać to co wyraził malarz na płótnie? Podczas lekcji muzealnej uczestnicy na podstawie obrazów w Galerii Rogalińskiej dowiadują się jak zrobić podstawowy opis obrazu. Wykorzystując tę wiedzę, najpierw udają się na poszukiwanie obrazów, do których znają tylko opis, następnie sami próbują stworzyć opis, tak, aby rówieśnicy odnaleźli przedstawiony przez nich obraz.
Opowiem Wam historię… czyli ożywianie obrazów (WARSZTATY)
Zajęcia maja charakter parateatralny. Uczestnicy przebierają się w stroje i wcielają w role namalowanych na obrazach postaci. Wymyślają dialogi i rozwijają zatrzymaną w czasie akcje. Dzieła sztuki stają się im bliższe, dosłownie „wychodzą z ram”. Lekcja rozwija wyobraźnię i ćwiczy umiejętności: czytania dzieł malarstwa, interakcji oraz improwizacji.
Przepis na portret (LEKCJA)
Zajęcia omawiają jeden z klasycznych tematów pojawiających się od wieków w malarstwie. Portretem nazywamy wykonany przez artystę wizerunek osoby, bądź grupy osób. Czy jednak wyjaśnienie jest tak proste? W trakcie zajęć dowiemy się, jak wiele typów portretów można wyróżnić, czy poza wyglądem postaci możemy coś jeszcze z niego odczytać oraz dlaczego w ogóle zaczęto utrwalać wizerunki różnych osób.
Nie zawsze Melancholia. O sztuce Młodej Polski (LEKCJA)
Na lekcji omówione zostaną kierunki i najważniejsze dzieła sztuki Młodej Polski zgromadzone w Galerii Rogalińskiej. Malczewski, Mehoffer, Pankiewicz, Weiss, Boznańska wybitni artyści i ich twórczość przedstawiona w sposób – jak na sztukę tego okresu przystało – niekonwencjonalny.
Oryginał poszukiwany (LEKCJA)
Czym jest oryginał? Dlaczego powstają kopie obrazów? Czy reprodukcja jest fałszerstwem? Zajęcia w Galerii Rogalińskiej poświęcone przestępstwom związanym z dziełami sztuki przybliżą uczestnikom problemy związane z pracą znawcy dzieł sztuki.
Sekrety barw (WARSZTATY)
Nie tylko ludzie, ale również barwy potrafią skrywać tajemnice. Poruszając się po przestrzeni galerii, zwrócimy uwagę na podstawowe pojęcia z zakresu koloru. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będzie stworzenie własnej kompozycji z użyciem barwników.
Szał kolekcjonowania (LEKCJA)
Uczestnicy zajęć poznają różnicę między kolekcją a zbiorem, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego kolekcjonujemy. Dowiedzą się, w jaki sposób powstają kolekcje prywatne i muzealne.
Podróże dalekie i bliskie (LEKCJA)
Lekcja odbywa się w powozowni, w otoczeniu historycznych pojazdów. Dzieci zobaczą, w jaki sposób podróżowano, jak wyglądały dawne kufry, powozy i sanie. Każdy z uczestników samodzielnie rozwiąże rebusy i zagadki.
Gdzie jest hrabia? Na tropie Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (WARSZTATY)
Interaktywna gra planszowa, która zabierze nas w wyjątkową podróż śladami Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Wspólnie zwiedzimy praktycznie cały glob. Zaciągniemy się do oddziałów żuławów we Włoszech, otworzymy kopalnię złota w Chile i zajmiemy się transportem jedwabników do Indochin. Poznamy XIX-wieczne realia podróży, środki transportu oraz historię, która zadziwiła nie jednego!
Muzeum od kuchni (WARSZTATY)
Jak działa muzeum? Czy w muzeum jest nudno? Kto tam pracuje? Jak się zachować w muzeum? Na te, i wiele innych pytań odpowiedź dostaną uczestnicy zajęć „Muzeum od kuchni. Zabawa w muzeum”. Uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w role różnych pracowników muzealnych, aby poprzez zabawę przybliżyć funkcjonowanie tej instytucji dzieciom.
Bal w pałacu (WARSZTATY)
Uczestnicy zajęć starają się zrozumieć czym jest taniec, jakie są jego funkcje, jak kultura w której dorastamy wpływa na formę tańca i muzykę, przekonują się o związku tańca z miejscem i czasem. Podsumowaniem zajęć jest nauka krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim.
Lekcja wyszywania (WARSZTATY)
Jak ozdabiano odzież, kiedy trzeba było ją samemu uszyć? Co robiły panie w długie wieczory w pałacu? Co było domeną dobrej kandydatki na żonę? Zajęcia w postaci warsztatu przybliżą uczestnikom różne rodzaje haftu. Każdy będzie mógł wykonać własny wzór haftem krzyżykowym.
Rodzime drzewa i krzewy (LEKCJA)
Jak je rozpoznać i rozróżnić? Jaka jest ich symbolika i znaczenie w kontekście wierzeń dawnych Słowian? Zajęcia odbywają się w parku.
Koszt lekcji muzealnej:
Uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakupu:
- biletu wstępu na ekspozycję
- materiały plastyczne na zajęcia zapewnia Muzeum
- jeśli z jakichkolwiek przyczyn lekcja nie może się odbyć, prosimy o niezwłoczne powiadomienie telefoniczne Działu Edukacji Pałacu w Rogalinie, pod nr tel. 61 81 38 829.
- miejsce zbiórki uzależnione jest od miejsca prowadzenia lekcji. Informacja udzielana jest w kasie
- prosimy o punktualność, spóźnienie dłuższe niż 15 minut może skutkować skróceniem lub odwołaniem zajęć
- nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a ich obecność na lekcjach jest obowiązkowa
- karta gościa uprawnia jedynie do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej
- w Muzeum lekcje i warsztaty prowadzą tylko pracownicy MNP
+ biletu za lekcję muzealną (70 zł od grupy)
Koszt warsztatu:
Uczestnicy warsztatu zobowiązani są do zakupu:
- biletu wstępu na ekspozycję
+ biletu za warsztat (100 zł od grupy)
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.
Organizacja lekcji muzealnej:
ZAPISY
Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, lekcje prowadzone są na podstawie wcześniej złożonego zamówienia.
Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia rezerwacji w przypadku braku wolnego terminu.
Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.30 mailowo pod adresem: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie.