Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oprowadzanie / spacer
[:pl]W Muzeum Narodowym i oddziałach organizujemy oprowadzania oraz spacery po galeriach stałych i przestrzeniach muzealnych. Nasi przwodnicy przybliżają kolekcję muzeum oraz historię poszczególnych oddziałów. [:]
Wydarzenia i wystawy

Kolekcja MNP / tematy świąteczne

Oferta całoroczna

czas trwania: ok. 60 min

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9, Poznań
Wydarzenia i wystawy

Kolekcja MNP / tematy świąteczne

Bilety
Bilety
spacer / PL
120 zł
spacer / EN
180 zł

Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) zachęca do korzystania z oferty oprowadzania przez przewodnika po galeriach w głównym gmachu MNP. Dla zwiedzających przygotowaliśmy cztery spacery, które w ciekawy i przystępny sposób przybliżają kolekcję MNP. Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy proponujemy także specjalnie przygotowane na ten czas spacery świąteczne. Mamy nadzieję, że tego typu oprowadzania pozwolą Państwu spojrzeć na wiele dzieł sztuki pod zupełnie innym kątem i odkryć je na nowo.

 

I KOLEKCJA MNP

TOP 10 (możliwość oprowadzania w j. angielskim)
Nasze Muzeum ma w swojej kolekcji wiele cennych i ważnych obiektów, ale są wśród nich prawdziwe arcydzieła, które przyciągają do Poznania miłośników sztuki z całego świata. Rozpoczynając od sztuki dawnej, podczas spaceru obejrzeć można wyjątkowy, jeden z największych w Polsce zbiór portretów trumiennych. Wśród dzieł malarstwa europejskiego, które koniecznie trzeba zobaczyć, są unikatowe na skalę Polski: Gra w szachy autorstwa Sofonisby Anguissoli – kobiety malarki z okresu renesansu (druga okazja tylko w zamku w Łańcucie) oraz – jedyny w Polsce! – obraz francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta Plaża w Pour­ville. W części poświęconej sztuce polskiej godny uwagi jest m.in. imponujący i powszechnie znany Portret koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcella Bacciarellego. Nasza galeria słynie jednak przede wszystkim z prezentowanej tu sztuki Młodej Polski z całym panteonem sław: Malczewskim, Wyspiańskim, Boznańską i z kluczowymi dla tego okresu pracami, m.in. Błędnym kołem Jacka Malczewskiego czy Mokrą wsią Władysława Podkowińskiego. Ze sztuki najnowszej natomiast śmiało możemy polecić dzieła Kantora i Opałki (drugi z serii Obrazów liczonych) – dwóch wielkich wizjonerów XX w., a także świetną kolekcję polskich kolorystów oraz prace słynnej Firmy Portretowej Witkacego.

 

Mistrzowie Młodej Polski
Dzieła sztuki Młodej Polski to jedna z najważniejszych części kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zbiór ten może poszczycić się nie tylko znakomitymi nazwiskami, ale i reprezentatywnymi pracami, które doskonale ukazują jeden z najlepszych okresów w polskiej historii sztuki. Poznańskie Muzeum posiada duży zbiór dzieł Jacka Malczewskiego (m.in. Błędne koło, Thanatos, cykl Zatruta studnia), piękne pastelowe portrety dzieci Stanisława Wyspiańskiego czy projekt polichromii Matka Boska z Dzieciątkiem z 1896 r. tego twórcy. Na naszej ekspozycji prezentujemy także prace Olgi Boznańskiej – jednej z niewielu kobiet artystek tego czasu, która sławę zdobyła dzięki wspaniałym portretom. Ważną część kolekcji stanowią również obrazy Leona Wyczółkowskiego (olej i pastel), Józefa Chełmońskiego, braci Gierymskich, Wojciech Weissa, Witolda Wojtkiewicza czy dzieła polskich impresjonistów – Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego.

 

Arcydzieła sztuki europejskiej XVI–XIX w.
Ścieżkę wyznaczają najcenniejsze dzieła z kolekcji Atanazego Raczyńskiego – dyplomaty i kolekcjonera o wysmakowanym guście, którego świetne zbiory znacząco wpłynęły na obraz dzisiejszej ekspozycji sztuki obcej. Podczas spaceru zobaczymy obrazy, które nie tylko zachwycają poziomem artystycznym, ale oczarowują historiami ukrytymi pod malarską warstwą. Do tych pereł należą: Gra w szachy Sofonisby Anguissoli z 1555 r., Madonna Różańcowa adorowana przez kartuzów hiszpańskiego malarza Francisco de Zurbarana czy nawiązująca do prac Leonarda da Vinci Madonna z Dzieciątkiem i barankiem na tle krajobrazu Quentina Massysa. Opowieść wzbogacą płótna niemieckich romantyków, których Atanazy szczególnie cenił. Dla pozyskania ich dzieł stoczył niejedną batalię. Najbardziej dumny był z wielkiego płótna Wilhelma von Kaulbacha Bitwa Hunów.

 

Sztuka polska XX w.
Zbiory sztuki polskiej XX w. eksponowane są na dwóch piętrach nowego gmachu. Datą rozgraniczającą jest rok 1945. Na pierwszym piętrze prezentujemy sztukę dwudziestolecia międzywojennego: awangardę i polskich kolorystów oraz prace dwóch indywidualności: Witkacego i Tadeusza Makowskiego. Temat sztuki współczesnej, prezentowanej na drugim piętrze, otworzą ważne nazwiska Tadeusz Kantor i Jerzy Nowosielski. Przejmującym świadectwem czasów wojny i trudnych dla polskiej sztuki lat 40. i 50., staną się obrazy Andrzeja Wróblewskiego. Reprezentacją tzw. nowych mediów będą prace Zofii Kulik czy Izabelli Gustowskiej, natomiast na koniec powrócimy do malarstwa, oglądając abstrakcje Stażewskiego, figuratywne dzieła grupy „Wprost” i drugi w kolejności spośród słynnych „obrazów liczonych” Romana Opałki.

 

II TEMATY ŚWIĄTECZNE W MNP

Boże Narodzenie
Oblicza tego święta bywają rozmaite: czuły sentyment i folklor, spektakularne widowisko z nutą egzotyki lub też swoista biblia pauperum, czyli wykład z teologii dla maluczkich. Spacer będzie okazją do zgłębienia ikonografii bożonarodzeniowej – tak znanej w swoich schematach, a jednak niezmiennie intrygującej przez ukryte w niej znaczenia. Pozostając w tematyce grudniowej, nie zapomnimy również o pięknie zimowego krajobrazu, który hipnotyzował pejzażystów niezliczonymi odcieniami bieli. Wizerunek zimy ociepli też krótka podróż w świat dzieciństwa, dekoracji i zabawek z domowego zacisza oraz świątecznych tradycji ludowych.

 

Wielkanocne konteksty
Co wspólnego ma Młoda Polska z pisanką? Jak odkryć pasyjną wymowę w lirycznym renesansowym obrazie? Stawiając czasem nieoczywiste pytania, odkryjemy ciekawe konteksty, czerpiąc zarówno z dramatu, jak i swobodnej lekkości tematyki wielkanocnej. Podczas świątecznego spaceru spróbujemy spojrzeć na sztukę i inspiracje artystów przez pryzmat różnorodności motywów i symbolicznej głębi Wielkiejnocy. Spotkanie będzie również pretekstem do omówienia tradycyjnych obrzędów i dobrą okazją do rozszerzenia myśli o tematykę wiosennego przebudzenia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Spacer odbywa się w godzinach otwarcia Muzeum.

KOSZTY

  • spacer w j. polskim – 120 zł
  • spacer w j. angielskim – 180 zł (Top 10)

+ bilet wstępu do Muzeum dla każdego uczestnika spaceru (maks. 25 osób): 15 zł normalny, 10 zł ulgowy.

REZERWACJE

– z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem (trzy dni przed wyznaczoną datą rezerwację należy potwierdzić)

telefonicznie (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30)

+48 61 85 68 136

Wydarzenia i wystawy