Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Michel Quarez. Plakaty

Data

7 czerwca
30 sierpnia
Muzeum Narodowe w Poznaniu

Kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

Aranżacja plastyczna: Andrzej Okińczyc

Kontakt

Kontakt

Al. Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Michel Quarez. Plakaty

Bilety
Bilety
normalny
20 zł
ulgowy
15 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; normalny
30 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; ulgowy
20 zł
normalny, od 12.07
15 zł
ulgowy, od 12.07
10 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; normalny, od 12.07
26 zł
bilet łączony - wystawa stała i ekspozycja; ulgowy, od 12.07
16 zł

Michel Quarez (ur. w 1938 r. w Damaszku) – laureat szóstej edycji Nagrody im. Jana Lenicy na trzy miesiące opanuje przestrzeń Muzeum Narodowego w Poznaniu, wypełniając ją czystym, żywym kolorem i energią. Wybitny światowy twórca plakatu charakteryzuje się prostolinijnością i humorem, od czterdziestu lat niezmiennie realizuje pragnienie zaintrygowania ludzi swoimi plakatowymi obrazami. Spojrzenie na zbiór plakatów pozwala dojrzeć w ich twórcy człowieka zaangażowanego społecznie, najczęściej w problemy ludzi z najbliższego otoczenia, ważne problemy współczesne, jak choćby walkę z AIDS, ale również radość wspólnego świętowania.

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki, które nadesłał na naszą prośbę.

Quarez pierwsze lata życia spędził poza Francją, początkowo w Syrii, potem w Algierii. Być może wspomnienia dzieciństwa – kolory i zapachy Bliskiego Wschodu i Afryki wywarły wypływ na postrzeganie i sprawiły, że po latach odnalazł miejsce dla siebie na przedmieściach Paryża, w wielokulturowym Saint-Denis. Artysta jest uważnym obserwatorem tamtejszych ulic, a widoczna na nich różnorodność znajduje odzwierciedlenie w jego pracach.

Na początku swojej artystycznej drogi zetknął się ze sztuką polską. Podczas studiów w École des Beaux-Art de Bordeaux miał możliwość przygotowania wystawy najwybitniejszych polskich twórców plakatu. Zaraz po studiach odbył stypendium w pracowni Henryka Tomaszewskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1961 r. był pierwszym francuskim studentem.

Po fascynacji w latach 80. możliwościami wykorzystywania komputera jako narzędzia twórczego od połowy lat 90. Michel Quarez maluje i rysuje już wyłącznie odręcznie, na papierze. Mimo iż niektóre rysunki wykonane jeszcze techniką komputerową nadal wykorzystuje w wybranych plakatach, to jednak nie chcąc poddać się presji związanej z nową technologią, powraca do tworzenia obrazu jako ikony, która według niego nie ma nic wspólnego z komputerem.

Michel Quarez wielką wagę przywiązuje do relacji międzyludzkich. Bardzo ważni są dla niego odbiorcy. Charakter artysty-społecznika nie pozwala mu zamknąć się wyłącznie w pracowni. Domaga się szerokiego odbioru i nie wystarczają mu pokazy na wystawach i w galeriach, kierowane najczęściej do konkretnej grupy społecznej. Mówi, że jego galerią jest ulica.

W przypadku jego realizacji odbiorcami są najczęściej mieszkańcy paryskich przedmieść, którzy w bezpośredni sposób doświadczają pozytywnej energii czystych barw i jasnego przekazu, w którym obecna jest naturalna wielokulturowość. Nie bez znaczenia pozostaje również tematyka plakatów, które towarzyszą najczęściej wydarzeniom związanym ze świętami miejskimi oraz festiwalom i wystawom. Plakaty Quareza reklamują nie towary, ale oferowane mieszkańcom miasta lub dzielnicy okazje do wspólnego spędzenia czasu, namawiają i zachęcają do radosnego świętowania.

W plakatach Quareza nie spotkamy banalnych i stereotypowych skojarzeń. Wykorzystanie prostego znaku jest inspirujące i zagadkowe, a wprowadzając do swoich prac elementy ludyczne, sprawia, że symbole zdjęte z piedestału stają się bliższe ludziom bez względu na pochodzenie społeczne czy narodowe.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie:

Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego grupa oprowadzanych gości nie może liczyć więcej niż 25 osób. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie obowiązywać będą maseczki zakrywające usta i nos.

20 czerwca – sobota, godz. 12.00 Anna Grabowska – Konwent

12 lipca – niedziela, godz. 14.00 – Barbara Górecka

25 lipca – sobota, godz. 12.00 Anna Grabowska – Konwent

9 sierpnia – niedziela, godz. 12.00 – Barbara Górecka

30 sierpnia – niedziela ( finisaż ), godz. 12.00 Barbara Górecka

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE 

Wydarzenia i wystawy