Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oferta dla szkół
Wydarzenia i wystawy

Klasy I-III

Oferta całoroczna

czas trwania:
bez warsztatu: ok. 60 min
z warsztatem: ok. 75 min

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Klasy I-III

Bilety
Bilety
lekcja
85 zł
lekcja + warsztat
100 zł

Lekcje muzealne dla uczniów klas I–III składają się z dwóch części. Pierwsza ma charakter spaceru po galerii, podczas którego dzieci w rozmowie z edukatorem dzielą się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami na temat oglądanych dzieł sztuki, biorą udział w zabawach aktywizujących. W drugiej części – warsztatowej – dzieci mają szansę wyrazić się plastycznie tworząc własne dzieła. Celem spotkań jest rozbudzenie wrażliwości estetycznej dzieci i stopniowe poznawanie przez nie kolekcji Muzeum.
Nauczyciel wybierający zajęcia może skorzystać z oferty, decydując się na pojedynczy temat lub cały cykl spotkań, których przykładową kolejność proponujemy poniżej.

 

TEMATY LEKCJI:

 

W świecie arcydziełek
Podczas lekcji oswajamy się z muzealną przestrzenią, uczymy się rozpoznawać podstawowe techniki i tematy w malarstwie takie jak: portret, martwa natura, pejzaż, opcjonalnie scena rodzajowa.

Muzealny zwierzyniec
W trakcie zajęć będziemy przemierzali Muzeum tropem różnych zwierząt – od udomowionych aż po fantastyczne, zamieszkujące sferę naszej wyobraźni. Podpatrzymy dzieła mistrzów, którzy mierzyli się z trudnym zadaniem „złapania” w kadrze galopującego konia, albo oddania puszystości futerka w twardym kamieniu.

Kolory
W trakcie zajęć dzieci wkraczają w bogaty świat kolorów. Oglądane obrazy pozwolą im zapoznać się z tematyką barw podstawowych i pochodnych, poczuć temperaturę kolorów ciepłych lub zimnych. Podczas warsztatu plastycznego powstają prace będące wynikiem mieszania barw.

Pejzaż
Przyroda zachwyca – jakże często przekonujemy się o tym w czasie wakacji, gdy zatrzymujemy się, by podziwiać górskie widoki, albo zachodzące nad morzem słońce. Kiedyś nie było aparatów fotograficznych, więc jedynym sposobem wizualnego uchwycenia piękna było szkicowanie. Na spotkaniu przekonamy się, że istnieje tak wiele sposobów pokazywania natury, ilu jest ludzi na świecie – bo każdy postrzega świat inaczej. Zobaczymy też wzburzone fale morza, fantazyjne wytwory artystycznej wyobraźni, a nawet odkryjemy piękno w zwyczajnych widokach, bliskich domowemu zaciszu.

Portret
Popiersie, portret rodzinny, autoportret? Postać widziana z profilu czy en face? Z jakimś atrybutem w ręce? Te pojęcia brzmią obco, ale tylko do czasu. Po zajęciach w muzeum wejdą na stałe do naszego słownika. Poznamy najróżniejsze osobistości naszej galerii: czasem zabawne, a czasem dostojne i tajemnicze.

Rzeźba
Pora przyjrzeć się rzeźbom. Skoncentrujemy się na różnych technikach tworzenia i dowiemy się jakimi narzędziami operują artyści. Przyjrzymy się podstawowym materiałom, takim jak: gips, drewno i kamień, i zaznajomimy się z nieznanymi pojęciami, takimi jak: brąz i faktura. Przekonamy się, że do wykonania rzeźby nie potrzeba drogich tworzyw, a czasem wystarczy to, co jest pod ręką.

Opowieści obrazów
Czy obraz może opowiadać historię? Skąd artyści czerpią inspirację? Przyglądając się wybranym dziełom z kolekcji, będziemy wspólnie rozszyfrowywać treści w nich zawarte. Przekonamy się jak często malarze sięgają do różnych podań: baśni, legend i mitów, tworzących naszą kulturę.

Matejko
O tym, że Matejko „wielkim malarzem był” mówi się często, ale co to znaczy? Spotkanie wokół dzieł Jana Matejki będzie okazją do przyjrzenia się metodom pracy mistrza i poznania ciekawych anegdot z jego życia. W trakcie warsztatu dzieci rysują pastelami zadany temat.

Legenda o św. Mikołaju
Kto w końcu przynosi prezenty? Kim naprawdę był święty Mikołaj? Zajęcia demaskują fakty i mity o św. biskupie z Miry. Barwne opowieści o cudownym życiu Mikołaja przybliżą nam tę wyjątkową postać i pozwolą zrozumieć główne przesłanie świętego, jakim jest radość dzielenia się z innymi.
Uwaga! Zajęcia odbywają się tylko w grudniu. Z uwagi na dużą popularność lekcji rezerwacje prowadzimy od 3 października.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt lekcji muzealnej:

 • lekcja bez warsztatu: 85 zł od grupy + bilety wstępu dla każdego ucznia
 • lekcja z warsztatem: 100 zł od grupy + bilety wstępu dla każdego ucznia

Bilet wstępu: 1 zł/uczeń. Dzieci poniżej 7 r.ż. pobierają bilety bezpłatne.

Dwóm opiekunom grupy przysługuje wstęp bezpłatny. Kolejne osoby muszą wykupić bilet (10 zł ulgowy, 15 zł normalny).

Grupa może liczyć do 25 osób (włącznie z opiekunami). Grupy większe są dzielone na mniejsze. Każda grupa ponosi koszt lekcji muzealnej.

Prosimy uczniów o zabranie legitymacji szkolnych.

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum dla publiczności. Obowiązują stałe godziny rozpoczęcia zajęć:

wt.-czw. 10.15, 11.45, 13.15

pt. 11:15, 12:45, 14:15

Organizacja lekcji muzealnej:

 • Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.
 • Lekcje muzealne odbywają się przy eksponatach na wystawach stałych i czasowych w Muzeum.
 • Jeśli wybrany temat lekcji tego wymaga, należy przynieść własne przybory do pisania.
 • Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Edukacji, tel. +48 61 85 68 136.
 • Pracownik Działu Edukacji oczekuje o wyznaczonej godzinie na grupy, które zamówiły lekcje muzealne, w holu głównym Muzeum przy słupie ogłoszeniowym obok kasy.
 • Prosimy o przestrzeganie punktualności. Zajęcia z grupą spóźnioną ponad 15 min mogą być skrócone lub odwołane.
 • Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.
 • W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.
 • Podczas zajęć zorganizowanych, odbywających się na terenie Muzeum Narodowego w Poznaniu, obowiązuje Regulamin zwiedzania MNP.

 

ZAPISY

Rezerwacje lekcji  przyjmowane są telefonicznie w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, z min. miesięcznym wyprzedzeniem. Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia zamówienia w przypadku braku wolnych miejsc.

+48 61 85 68 136

Wydarzenia i wystawy