Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Na Drodze Herbaty
[:pl]Japonia i Polska – razem od stu lat! Z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami postanowiliśmy zorganizować wydarzenia, podczas których podążać będziemy Drogą Herbaty.[:]
Wydarzenia i wystawy

Na Drodze Herbaty: herbaciane multi-kult

Data

24 stycznia

godz. 18.00

prowadzenie: Jolanta Jona (blog herbacianynotes.wordpress.com), Aleksandra Podżorska

Muzeum Sztuk Użytkowych
Wydarzenia i wystawy

Na Drodze Herbaty: herbaciane multi-kult

Japonia i Polska – razem od stu lat! Z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami postanowiliśmy zorganizować wydarzenia, podczas których podążać będziemy Drogą Herbaty.
W trakcie trzeciego spotkania powędrujemy krętymi ścieżkami herbaty, które powiodą nas do XVIII-wiecznej Europy i rozwijającego się w niej nowego nurtu w sztuce. Rokoko- bo o nim mowa – wniosło do sztuki i codziennego życia lekkość, wdzięk i elegancję. Styl ten działał na zmysły, również na zmysł smaku, wprowadzając na europejskie stoły nowe potrawy i napoje. Wśród nich znalazła się też herbata. Jej przyrządzanie wymagało stworzenia nowych naczyń, często inspirowanych Dalekim Wschodem. Kultura herbaty ewoluowała na przestrzeni wieków i odciskała niejednokrotnie zaskakujące piętno na codziennym rytuale jej picia. Na spotkaniu przyjrzymy się recepcji chińskiej sztuki herbaty oksydowanej w 100% oraz różnym sposobom parzenia herbacianego suszu. Zaparzając kolejne herbaty, odkryjemy bogactwo dalekowschodnich smaków.

Wydarzenia i wystawy