Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Narracje. Bohdan Cieślak

Data

17 lutego
31 marca

Kurator: Wojciech Suchocki

Aranżacja wystawy: Eugeniusz Matejko

Projekcje video: Zbigniew Twardowski

Warstwa muzyczna: Robert Łuczak

Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9, Poznań
Wydarzenia i wystawy

Narracje. Bohdan Cieślak

Bilety
Bilety
normalny
10 zł
ulgowy
7 zł
poniedziałek
wtorek
sobota
niedziela
wstęp wolny

Tworzenie scenografii jest procesem rozwijającym się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, szkicu, rysunku, makiety oraz często także współkreacji z reżyserem, choreografem po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze jako spójna dzieło ożywione przez aktora. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazuje scenografie Bohdana Cieślaka przez pryzmat jego procesu twórczego.

Wielość szkiców i rysunków ukazuje artystę jako scenografa otwartego na eksperymenty z przestrzenią, tworzącego oryginalne i nietypowe rozwiązania sceniczne. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Rysunki wychodzącego spod ołówka artysty stają się niejednokrotnie bytami samodzielnymi zrodzonymi z inspiracji tematem.

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W ciągu blisko piętnastoletniej współpracy Ewą Wycichowską powstały scenografie do spektakli Walk@ karnawału z postem, Przypadki Pana von K, Carpe diem, Wiosna – Effatha, Pulcinella czy Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza. Z Lechem Raczakiem współrealizował spektakle Orbis Tertius, Edmond Davida Mameta, Zona wg scenariusza Andrieja Tarkowskiego, Plac Wolności wg Antonio Tabucchi, Gra na zwłokę wg powieści Janusza Andermana, Dziady Adama Mickiewicza, Czas terroru wg Róży Stefana Żeromskiego, Życie jest snem Pedro Calderona de la Barki, Makbet Williama Szekspira.

Wydarzenia i wystawy