Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Noc Muzeów 2019

Data

18 maja

godz. 17.00 – 1.00

*wyprzedaż wydawnict od godz. 15.00 w gmachu głównym przy alejach Marcinkowskiego 9

Kontakt

Kontakt

Muzeum Narodowe w Poznaniu aleje Marcinkowskiego 9, Poznań
Muzeum Sztuk Użytkowych

Góra Przemysła 1, Poznań

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Stary Rynek 9, Poznań
Muzeum Etnograficzne

wejście od ul. Mostowej 7, Poznań

Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie Śmiełów, Żerków
Muzeum Zamek w Gołuchowie Działyńskich 1, Gołuchów
Wydarzenia i wystawy

Noc Muzeów 2019

W 2019 roku realizujemy Noc Muzeów już po raz 17.

Zachęcamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez Muzeum Narodowe oraz oddziały: Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz Muzeum Zamek w Gołuchowie.

Noc Muzeów realizujemy we współpracy z Estradą Poznańską.

MUZEUM NARODOWE W POZNANIU, aleje Marcinkowskiego 9

Wyprzedaż wydawnictw MNP
godz. 15.00–1.00
Wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zapraszamy do Księgarni muzealnej.

WYSTAWA
Choroba jako źródło sztuki /28.04. – 11.08.2019/
godz. 17.00–1.00
Wystawa obejmuje sztukę polskich artystów tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności, w czasie choroby. W niektórych przypadkach pokazane zostaną ich ostatnie dzieła. Na wystawie znajduje się około 130 prac powstałych od końca XIX wieku po prace współczesne (malarstwo, rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie i video). Celem wystawy jest przedstawienie dzieł sztuki powstających w chorobie, odsłonięcie specyficznych warunków tworzenia i spojrzenie na fragment historii sztuki z perspektywy choroby artystki/artysty.

Artyści/artystki: Artur Grottger, Ludomir Benedyktowicz, Maksymilian Gierymski, Ludwik de Laveaux, Adam Chmielowski, Witold Pruszkowski, Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański, Jan Rembowski, Witold Wojtkiewicz, Jacek Malczewski, Władysław Strzemiński, Zygmunt Waliszewski, Maria Jarema, Alina Szapocznikow, Julian Stańczak, Józef Gielniak, Andrzej Dłużniewski, Tomasz Tatarczyk, Andrzej Okińczyc, Marian Stępak, Katarzyna Kozyra, Beata Ewa Białecka, Joanna Rajkowska, Lidia Kot, Viola Kuś, Zbigniew Rogalski, Małgorzata Dawidek, Magda Hueckel, Karolina Wiktor, Michał Bałdyga, Marta Antoniak, Emilia Kachnicz, Zuzanna Bartoszek
Prace pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu, Instytut Sztuki PAN oraz osób prywatnych i artystów.
Kuratorka: Agnieszka Skalska

Spotkania na wystawie
Półmaraton z grafiką
Usuwanie kamienia głupoty, czyli medycyna w grafice XVI w.
godz. 17.20
Wystawa Choroba jako źródło sztuki jest pretekstem do przyjrzenia się w jaki sposób przedstawiano chorobę i jej leczenie w grafice dawnej. Niektóre jednostki chorobowe oraz metody ich leczenia ukazane na dawnych rycinach mogą zdumieć współczesnego odbiorcę. Prezentacja nie będzie całościowym ujęciem tematu, a jedynie zasygnalizowaniem ciekawego zjawiska.
Danuta Rościszewska

Teatry anatomiczne w malarstwie i grafice XVII wieku.
godz. 17.45
Od końca XIV wieku miały miejsce w Europie publiczne pokazy sekcji zwłok, których dokonywano w salach uniwersyteckich, prywatnych mieszkaniach profesorów lub w aptekach. Dwa wieki później odbywały się one w specjalnie przygotowanych przestrzeniach, z widownią na planie półkola i sceną w środku. Takie miejsca i przeprowadzane w nich pokazy, łącząca naukę anatomii ze spektaklem, nazywano „teatrami anatomicznymi”. Temat omówiony zostanie na wykładzie w oparciu o kilka ciekawych przedstawień z XVI i XVII wieku. Dotyczy to między innymi „Lekcji anatomii doktora Tulpa” namalowanej przez Rembrandta w 1632 roku.
Grażyna Hałasa

Portrety „pro mortem”.
godz. 18.20
Portrety pro mortem cieszyły się szczególną popularnością w XIX wieku. W ciągu stulecia ewoluowały od romantycznego przedstawienia zmarłego po naturalistyczną degradację ciała. Trudno się dziwić tym zainteresowaniom. Był to wiek dużej śmiertelności a ten specyficzny przekaz stawał się ostatnią pamiątką po bliskiej osobie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się wizerunki znanych i szanowanych postaci na łożu śmierci. Do takich zaliczyć można rysunki i ryciny przedstawiające Karola Marcinkowskiego, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Anny Marii z Mielżyńskich Mycielskiej znajdujące się w zbiorach Gabinetu Rycin MNP.
Katarzyna Gieszczyńska-Nowacka

Oprowadzania po wystawie
godz. 20.00
Kinga Sibilska
godz. 19.00, 21.00
Agnieszka Skalska, kuratorka wystawy Choroba jako źródło sztuki

MEDYTACJE
MedMob – medytacyjny flash mob
godz. 21.00
W zeszłym roku proponowaliśmy Silent disco, w tym roku zmieniamy formułę. Dostrzegając potencjał i wielkie zainteresowanie spotkaniami Medytacje w muzeum w Muzeum Sztuk Użytkowych, zapraszamy na MedMoba! Podczas Nocy Muzeów usiądźmy wspólnie o wyznaczonej godzinie i pomedytujmy. Na całość przewidujemy 30 minut, ale można pobyć też 5, 10 minut, można brać udział na tyle na ile każdy poczuje chęć współuczestniczenia. Usiądziemy w Sali hiszpańskiej Muzeum Narodowego i pokontemplujemy wśród dzieł artystów takich jak Zurbaran czy Strozzi.
Marzena Prusińska

SPACERY/ GUIDED TOURS
Mistrzowie Młodej Polski
godz. 18.00
Poznańskie Muzeum Narodowe może poszczycić się jedną z najważniejszych – obok Krakowa i Warszawy – kolekcją sztuki Młodej Polski. Obiekty należące m.in. do Fundacji im. Raczyńskich działającej przy MNP, stanowią doskonałą i kompletną reprezentację tego ważnego dla polskiej sztuki okresu.
Podczas spaceru, przeniesiemy się na chwilę do Krakowa – miasta przepełnionego młodopolskim duchem. Odwiedzimy Paryż – mekkę artystów i światowe centrum sztuki przełomu XIX i XX wieku. Wybierzemy się również w Tatry – miejsca magicznego dla polskich twórców, skąd czerpali natchnienie i siły do pracy. Obejrzymy dzieła Malczewskiego, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Gierymskiego, Ślewińskiego czy Boznańskiej – mistrzów Młodej Polski!
Katarzyna Grabowska

TOP 10
godz. 21.00
Monet, Malczewski Opałka i inni…
Odkryjmy wspólnie 10 dzieł wielkich artystów, a to wszystko w ciągu jednej wyjątkowej nocy w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Katarzyna Drozdowska -Sawińska

Śladami sztuki kobiecej
godz. 22.00
Podczas spotkania prześledzimy dzieje sztuki z kobiecego punktu widzenia; wśród dzieł poznańskiej galerii zaprezentowana zostanie sztuka kobiet-artystek. Wychodząc od twórczości wybitnych jednostek poprzednich epok (Sofonisba Anguissola, Olga Boznańska), przyjrzymy się szczególnie sztuce współczesnej, w której głos kobiet miał swoją szczególną rolę – prześledzimy m.in. dzieła polskiej awangardy (Jarema), przykłady sztuki feminizującej (Pinińska-Bereś) i reprezentacje tzw. nowych mediów (Kulik, Gustowska).
Zuzanna Sokołowska

Walk of Art: Collection Highlights
godz. 23.00
Walk of Art explores the range of meanings and secrets behind the most famous masterpieces from our collection. 10 short stories will connect outstanding artists, sources of their inspiration and history of selected paintings to reveal hidden content in art works of Polish and European masters.
Martyna Łukasiewicz

PROPOZYCJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI
Malarskie Memory
godz. 17.00 – 18.30
Podczas spotkania uczestnicy przejdą sale muzealne specjalnie przygotowanym tropem, rozwiązując po drodze zadania i na końcu rozgrywając rodzinny turniej.
Paulina Broniewska

Malarskie Memory – ciąg dalszy
godz. 18.30
Dla wszystkich, którzy nie zdążą wziąć udział we wspólnej zabawie oferujemy wydrukowane zagadki i zadania, z którymi można samodzielnie zwiedzić galerie i które można pobrać w Punkcie Informacyjnym do końca trwania Nocy Muzeów (lub do wyczerpania materiałów).

POKAZ
450-lecie Unii Lubelskiej w monetach i medalach
godz. 17.00–1.00
Obchodzony w roku bieżącym jubileusz 450-lecia Unii Lubelskiej (zawartej 1 lipca 1569 r.) stwarza okazję do pokazania wiążących się z tym wydarzeniem numizmatów – zarówno będących wówczas w obiegu monet, jak i wybitych później medali jubileuszowych, a także poświęconych postaciom, dzięki którym unia realna pomiędzy Polską a Litwą stała się możliwa. Na mini-ekspozycji pokazane też zostaną złote monety okolicznościowe, podarowane do zbioru Muzeum Narodowego w Poznaniu przez Narodowy Bank Polski.

Spotkania przy pokazie
godz. 18.00
Agnieszka Murawska
godz. 19.30
Witold Garbaczewski

Portret Fryderyka Wilhelma I jako następcy tronu
godz. 17.00-1.00
Prezentacja konserwacji dyplomowej obrazu ze zbiorów sztuki europejskiej, „Portretu Fryderyka Wilhelma I jako następcy tronu” z 2 poł. XVII w. autorstwa Jana de Baena. Portret przed konserwacją miał całkowicie wydarty fragment płótna z przedstawieniem twarzy. Dokumentacja fotograficzna sprzed wojennego zniszczenia umożliwiła wykonanie pełnej rekonstrukcji. Prezentacji obrazu po konserwacji, będą towarzyszyć: dokumentacja fotograficzna i filmowa oraz kopie warsztatowe obrazu. Autorką pracy konserwatorskiej jest Hanna Meissner (ASP Warszawa).

Spotkanie przy pokazie
godz. 18.30
Hanna Meissner

Punkt informacyjny Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego
godz. 17.00 – 21.00
Punkt informacyjny działającego przy Muzeum Towarzystwa – członkowie Towarzystwa będą informować zwiedzających o działalności Towarzystwa na rzecz Muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego jest stowarzyszeniem skupiającym osoby upowszechniające w społeczeństwie miasta Poznania wiedzę o kulturze artystycznej i materialnej w oparciu o zbiory MNP. Wzbogaca zbiory Muzeum darami i depozytami.

MUZEUM UTRACONE – projekcja filmów
godz. 17.00 – 1.00
Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Kawiarenka – TINTA BAR
godz. 17.00-1.00

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH, Góra Przemysła 1

Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział! – zabawa dla wszystkich
godz. 17.00 – 22.00 lub do wyczerpania materiałów
Lubicie zagadki? Nasze muzeum jest ich pełne! W czasie Nocy Muzeów będziecie mogli rozwiązać przygotowaną przez nas krzyżówkę, której hasła dotyczą eksponatów Muzeum Sztuk Użytkowych. Przyglądajcie się obiektom, główkujcie i bawcie się dobrze!

Film
MUZEUM UTRACONE – projekcja filmu oraz serii filmów i animacji przygotowanych dla Muzeum Sztuk Użytkowych
godz. 17.00 – 1.00
Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział! – filmy z serii nagrodzonej Srebrnym Delfinem podczas Cannes Corporate TV and Media Awards 2018.
Seria 8 animacji o wybranych obiektach prezentowanych w Muzeum Sztuk Użytkowych.

WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE, Stary Rynek 9

WYSTAWA
Ułani poznańscy 1919-2019
godz. 17.00 -1.00
Wystawa zorganizowana z okazji stulecia powstania 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pułk brał udział w walkach toczonych o niepodległość Polski w latach 1918–1920, 1939, 1944–1945 i miał wyjątkowe znaczenie dla Poznania. Mieszkańcy traktowali oddział jako „własną” jednostkę, określając ją mianem „Dzieci Poznania”. Utworzony w ważnym historycznym momencie, stacjonował na terenie poznańskiego garnizonu, uczestniczył w życiu miasta. Na przełomie grudnia 1919 i stycznia 1920 podczas scalania wszystkich oddziałów w jednolite wojsko polskie, gdy nadawano nową numerację, prezydent miasta Jarogniew Drwęski wystąpił z inicjatywą aby 15 pułk ułanów otrzymał nazwę „poznańskich”.
Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś
Oprowadzania po wystawie
godz. 20.00
Alina Sokołowska
godz. 23.00
Jarosław Łuczak

Prezentacja militariów pochodzących z kolekcji Marcina Nowakowskiego.
godz. 17.00-1.00

Czas Sarmatów
godz. 18.00
Pokaz Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Fechtunku „Salut”.

ZABAWA DLA RODZIN
Wytęż wzrok i znajdź eksponat
godz. 17.00 – 1.00
Na arkuszach ze zdjęciami obiektów znajdujących się na ekspozycji (lub w trudniejszej wersji – tylko ich fragmentów) należy przyporządkować właściwą odpowiedź określającą przedmiot. Rozwiązanie ułatwi wnikliwe zwiedzenie wystawy stałej.

Punkt informacyjny
godz. 17.00-1.00
Punkt z ulotkami i pamiątkowymi stemplami
Jędrzej Oksza-Płaczkowski

Kuchnia polowa
godz. 17.00-1.00

MUZEUM UTRACONE – projekcja filmu oraz Monte Cassino – polskie zwycięstwo
Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.
Zapraszamy na projekcję filmu w godzinach:
17.00, 19.00, 22.00
Przed filmem emitowana będzie prezentacja z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

WYSTAWY
Czarno na białym w kolorze
godz. 17.00-1.00
Wystawa pięćdziesięciu najstarszych (wykonanych w latach 1890–1939) archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, pochodzących z różnych regionów Polski, prezentowanych po raz pierwszy w wersji kolorowej.
Prezentowane pokolorowane i powiększone wersje zdjęć nie zostały wcześniej zrekonstruowane, ani wyretuszowane. Nie naprawiono ich pęknięć, załamań, uszkodzeń; pozostawiono wszelkie ślady ich wcześniejszego życia oraz oryginalne wady techniczne. Nie odmłodzono ich i nie oprawiono w żadne ramy. Zdjęcia zostały zdigitalizowane i poddane koloryzacji cyfrowej; czarno-białym fotografiom nadano kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu.
Kuratorka: Iwona Rosińska

„Znak polskości”. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna
godz. 17.00-1.00
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX w. W przeciwieństwie do stroju bamberskiego, miał on rdzennie polskie korzenie, a jego noszenie uważane było za przejaw patriotyzmu i stanowiło wymóg dla wielu służących pracujących w domach poznaniaków. Pełnił zatem lokalnie funkcje zbliżone do – powszechnie znanego jako symbol polskości – stroju krakowskiego. Poznańskie Muzeum Etnograficzne jako jedyne w Polsce posiada kolekcję stroju poznańskiego. Obecnie uległ on zapomnieniu i często mylony jest ze strojem bamberskim. Wystawa uświadamia jego odrębność.
Kuratorka: dr Joanna Minksztym

NOC…PO BAMBERSKU

WARSZTAT
Największy kornet świata
godz. 18.00 /do wyczerpania materiałów/
W trakcie warsztatów dzięki wspólnej pracy uczestników powstanie największy – 170 cm – kornet świata, który po nocy Muzeów będzie zdobił hol Muzeum Etnograficznego.
Joanna Kokoć, Lucyna Grupa, Aldona Kłapouch, Justyna Kowalińska, Elwira Sobiak, Urszula Baszczyńska-Gosz

Bambrzy- dawni osadnicy poznańscy / dla dzieci 6-12 lat /max 25 uczestników
godz. 17.15, 20.15
Zapraszamy na lekcję poświęconą Bambrom, roli jaką odegrali w Poznaniu. Uczestnicy będą mieli okazję poznać elementy stroju bamberskiego i dowiedzieć się gdzie w Poznaniu widać „pozostałości” po bamberskiej tradycji. Zajęcia będą połączone z warsztatem z wykorzystaniem wyklejanki (będzie można złożyć strój Bamberki) oraz krzyżówki sprawdzającej wiedzę.

prowadzenie: Iwona Rosińska, Urszula Baszczyńska-Gosz

Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne pod nr +48 61 852 30 06 (połączenie przez kasę Muzeum), zgłoszenia przyjmujemy od wtorku do czwartku, w godzinach 9.00-15.00, w piątek 12.00-15.30. Zapisy przyjmujemy do 15 maja lub do wyczerpania limitu miejsc.

MUZYKA
Muzyczne rytmy
godz. 18.00
Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów – uczestników XVIII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. To coroczne spotkanie muzyków ludowych organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury mające na celu ochronę muzyki dudziarskiej, a także rzadkich i cennych instrumentów ludowych. W parku Muzeum wystąpią najlepsze kapele dudziarskie oraz soliści z całego kraju.

Tańce bamberskie. Występ zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie”
godz. 19.30
Zespół powstał w styczniu 1962 roku i działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych w kraju, wielokrotnie nagradzanym a jego koncerty cieszą się olbrzymim powodzeniem. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych Wielkopolski (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupiańskie, z Dąbrówki Wlkp., Bambrów – mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania a także tańce i przyśpiewki innych regionów kraju).

PROPOZYCJA DLA RODZIN / Bajka na dobranoc
Przygoda koziołka i Bamberki. Ucieszna opowieść o koziołku z ratusza poznańskiego, max 30 słuchaczy
godz. 21.15
Zapraszamy rodziny z dziećmi na wspólne czytanie bajki „Przygoda koziołka i Bamberki”. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne pod nr +48 61 852 30 06 (połączenie przez kasę Muzeum), zgłoszenia przyjmujemy od wtorku do czwartku, w godzinach 9.00-15.00, w piątek 12.00-15.30. Zapisy przyjmujemy do 15 maja lub do wyczerpania limitu miejsc.

MUZEUM ADAMA MICKIEWICZA W ŚMIEŁOWIE

Muzeum Utracone – projekcja filmów
godz. 17.15, 23.00
Podczas II wojny światowej wiele kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

MUZYKA
Pozwól mi spróbować jeszcze raz. Recital Ewy Błaszczyk
godz. 18.30
Aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka i działaczka zaprezentuje piosenki napisane przez najwybitniejszych twórców, m.in.: Agnieszkę Osiecką, Jacka Kleyffa, Stanisława Soykę, ks. Jana Twardowskiego, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Jana Wołka, z muzyką Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego, Włodzimierza Wysockiego.
Artystka odkrywa siebie w historiach opowiadanych w łagodnych, nastrojowych piosenkach, przeplatanych pełnymi dramatyzmu i energii wyznaniami.
Akompaniament na fortepianie – Andrzej Kowalczyk

Przeboje różnych epok. Affabre Concinui
godz. 20.00
Męski sekstet wokalny z Poznania, śpiewający a cappella zabierze słuchaczy w urozmaiconą i rozrywkową podróż przez stulecia, prezentując utwory od Vivaldiego i Bacha przez Schuberta i Ravela aż do hitów ze świata swingu i pop-u. Utwory artystów charakteryzują się czystym i naturalnym brzmieniem, humorem, ironią, znakomitą imitacją instrumentów muzycznych oraz fantastyczną mimiką i gestykulacją.

Muscada String Quartet
godz. 21.30
W repertuarze młodych artystów z Warszawy, wchodzących w skład kwartetu smyczkowego są zarówno klasyczne pozycje literatury kwartetowej jak i współczesne kompozycje twórców polskich i europejskich.
Muzycy są też laureatami licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów solowych oraz kameralnych a także beneficjentami wielu stypendiów za osiągnięcia artystyczne i naukowe.
W programie: muzyka kameralna.

WARSZTATY
Bajki Mickiewicza i teatr lalek
W programie: aktorskie czytanie, wykonywanie pacynek i kukiełek, nauka animacji lalkami i interpretacji scenicznej. Uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć umiejętności wyrażania twórczej ekspresji poprzez język teatralny i zabawę.
Zajęcia poprowadzi aktorka Magdalena Pawelec
godz. 17.15 – Dzieci 4-6 lat
godz. 19.00 – Dzieci 7-12 lat

Zachęcamy do odpoczynku w parku przy ognisku oraz skorzystania z przygotowanej oferty gastronomicznej.

Na trasie Śmiełów – Jarocin będzie kursował dodatkowy bezpłatny autobus
(Dworzec autobusowy PKS w Jarocinie – Poczta – ul. Św. Ducha)
Jarocin – Żerków – Śmiełów
16.20 – 16.40 – 16.50
17.50 – 18.10 – 18.20
19.20 – 19.40 – 19.50

Śmiełów – Żerków – Jarocin
17.00 – 17.10 – 17.30
18.40 – 18.50 – 19.10
22.45 – 22.55 – 23.15

MUZEUM ZAMEK W GOŁUCHOWIE

godz. 17.00 – 00.00
Zapraszamy do zamku w Gołuchowie, gdzie w zabytkowych wnętrzach jak przed laty wspaniale prezentują się zabytki starożytne, rzemiosło artystyczne, malarstwo polskie i europejskie oraz rzadkie okazy mebli, wśród których zobaczymy także muzealia pochodzące z dawnych zbiorów, zgromadzonych w XIX wieku przez ówczesnych właścicieli Izabelę i Jana Działyńskich.
18 marca 2019 roku minęło 120 lat od śmierci Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Wizerunki twórczyni muzeum towarzyszyć nam będą podczas Nocy Muzeów na zamkowym dziedzińcu.

SPACER
Izabela i kolekcja / propozycja dla dzieci
godz. 18.00, 20.00
Prezentujemy książeczkę dla dzieci „Izabela i kolekcja” zapraszając na spacer po gołuchowskim zamku.

Nocny spacer po parku / propozycja dla dorosłych
godz. 22.00
Zapraszamy na nocny spacer z przewodnikiem po parku. Ruszamy z zamku kierując się do kaplicy – miejsca spoczynku Izabeli Działyńskiej.

WYSTAWA
Antyczne wazy – współczesne obrazy / wystawa na dziedzińcu
Prezentacja prac laureatów adresowanego do dzieci konkursu plastycznego i wiedzy historycznej, związanego z ubiegłorocznym jubileuszem 125-lecia ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich na Gołuchowi. Prace ukazującą współczesność w dekoracjach malarskich naczyń antycznych jako nawiązanie do kolekcji starożytności gołuchowskiego muzeum.
Spotkanie z laureatami konkursu plastycznego
godz. 19.00

MUZEUM UTRACONE – projekcja filmu / Sala Muzealna w podziemiach Zamku
godz. 19.00, 20.00, 21.00
Podczas II wojny światowej wiele kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym muzeum – Muzeum Utraconym.

Wydarzenia i wystawy