Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: OBIEKT – PRZESTRZEŃ

Data

8 września
27 października

Kuratorzy:
Mateusz Bieczyński / UAP
Anna Borowiec / MNP

aranżacja wystawy:
Rafał Górczyński

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: OBIEKT – PRZESTRZEŃ

Bilety
Bilety
normalny
10 zł
ulgowy
7 zł
bilet łączony* / normalny
15 zł
bilet łączony* / ulgowy
10 zł

Wystawa z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wystawa Obiekt – przestrzeń przygotowana z okazji przypadającego w tym roku stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przypominać będzie twórczość pedagogów związanych z uczelnią na przestrzeni kilkudziesięciu lat, którzy byli reformatorami w obszarze tradycyjnie pojmowanego medium artystycznego i dydaktyki. Wychodząc z bardzo różnych doświadczeń artystycznych i często z różnych środowisk, zajmowali się w swojej twórczości problemem przestrzeni, rozszerzając granice pojęć i dyscyplin sztuki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty rzeźbiarskie Józefa Kaliszana i Juliana Bossa-Gosławskiego, dziś niemal zapomnianych poznańskich twórców, którzy jako jedni z pierwszych eksperymentowali już w latach 50. z materią drewna czy metalu. Pojawią się również artyści zaproszeni w połowie lat 60. do Poznania w związku z reformą uczelni przeprowadzoną przez prof. Stanisława Teisseyre’a, tacy jak Magdalena Abakanowicz, Magdalena Więcek czy Stanisław Zamecznik. Kontakt z innymi środowiskami artystycznymi był szczególnie ważny dla Jana Berdyszaka, który w połowie lat 70. zaproponował powołanie Permanentnego Studium Działań w Przestrzeni otwartego dla absolwentów różnych uczelni. Przez lata ważne pracownie prowadzili na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych dojeżdżający tutaj profesorowie, Antoni Mikołajczyk i Jerzy Kałucki, którego studentem był Leszek Knaflewski – twórca Pracowni Audiosfery funkcjonującej dziś na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Ponad trzydziestu obiektom przestrzennym, rzeźbom i instalacjom towarzyszyć będzie obszerna część archiwalna poświęcona najważniejszym pedagogom i pracowniom funkcjonującym w dawnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz artystom pierwszych obiektów przestrzennych sytuujących się na granicy tradycyjnego medium malarskiego czy rzeźbiarskiego.

 

ARTYŚCI

Magdalena Abakanowicz, Jan Berdyszak, Julian Boss-Gosławski, Izabella Gustowska, Józef Kaliszan, (Maciej Kurak, interpretacja pracy Józefa Kaliszana), Jerzy Kałucki, Leszek Knaflewski, Jarosław Kozłowski, Zdzisław Łosiński, Andrzej Matuszewski, Antoni Mikołajczyk, Piotr Potworowski, Joanna Przybyła, Andrzej Pukacki, Maciej Szańkowski, Wacław Twarowski, Magdalena Więcek, Antoni Zydroń

Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Współczesnego Wrocław, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz kolekcji prywatnych.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości.

Scenografia wystawy Obiekt – przestrzeń, autorstwa Rafała Górczyńskiego, nawiązywała do projektu Stanisława Zamecznika, który w 1970 roku zaaranżował ekspozycję pedagogów PWSSP zorganizowaną z okazji 50-lecia uczelni w gmachu Muzeum Narodowego. Podwieszany sufit, powtórzony przez Rafała Górczyńskiego w obu przestrzeniach ekspozycyjnych,  połączył ze sobą symbolicznie przestrzeń starego i nowego holu muzeum.

*Bilet łączony upoważnia do zwiedzania wystawy stałej i czasowej

**Bilet specjalny dedykowany jest pracownikom i studentom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (obowiązuje za okazaniem legitymacji lub dokumentu poświadczającego zatrudnienie)

 

 

Wydarzenia i wystawy