Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Świat obrazów
[:pl]To cykl wykładów o wieloletniej tradycji, mający na celu prezentację dzieł z kolekcji Muzeum. Adresowany przede wszystkim do widzów dorosłych, jest również otwarty dla młodzieży. Wykłady odbywają się zawsze w przestrzeni galerii, a głównym bohaterem każdego spotkania jest zwykle jeden obiekt. Poprzez omówienie wybranych dzieł, każdego roku widzowie poznają inną część zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Głównym założeniem cyklu jest to, by muzealne obiekty zaczęły funkcjonować w szerszym ujęciu. Zapraszani goście oraz pracownicy Muzeum w czasie godzinnego wykładu przybliżają publiczności wybrane obrazy i rzeźby, odkrywając równocześnie ich związki z życiem twórców, z kulturą i problemami danej epoki.[:]
Wydarzenia i wystawy

Olga Boznańska, Portret Wandy Chełmońskiej, 1916

Data

29 lutego

godz. 11.00
czas trwania: 60-90 min
wykład: Olga Gałuszek, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

aleje Marcinkowskiego 9
Wydarzenia i wystawy

Olga Boznańska, Portret Wandy Chełmońskiej, 1916

sobota
wstęp wolny

W ramach odkrywania tajemnic muzealnych zbiorów, zapraszamy na kolejne spotkanie z twórczością kobiecą. Tym razem bohaterkami będą dwie artystki: Olga Boznańska oraz Wanda Chełmońska. Pierwsza stanęła po jednej stronie płótna jako twórca, druga  – po drugiej stronie, jako modelka. Wydarzenie będzie zatem okazją zarówno do przyjrzenia się twórczości Boznańskiej, z punktu widzenia jej wczesnych i dojrzałych prac, ale także do przywołania postaci Wandy Chełmońskiej – nieco zapomnianej malarki, której losy kilkukrotnie wiązały się z Poznaniem.

Przez cały weekend na ekspozycji stałej będzie można oglądać nie tylko Portret Chełmońskiej (1916) ale również wczesne studium Boznańskiej, Popiersie starszej kobiety (1889), a także mały pejzaż zimowy, przykład twórczości samej Chełmońskiej. Wszystkie trzy prace, na co dzień nieeksponowane, należą do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

W sezonie 2019/2020 hasłem przewodnim edycji jest

Sezam otwarty

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że muzealne zbiory są znacznie bogatsze od tego, co możemy podziwiać na ekspozycji… W bieżącym sezonie sięgniemy do tego, czego na co dzień nie widać! Zaproszeni goście odkryją przed nami kulisy muzealnych magazynów. Repertuar będzie rozmaity, uświetniony ważnymi nazwiskami, ale i odkrywający perły niefunkcjonujące w szerokim obiegu, a niewątpliwie godne spojrzenia publiczności.

 

 

Olga Boznańska, Popiersie starszej kobiety, 1889
INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykłady z cyklu „Świat obrazów” odbywają się raz w miesiącu w soboty (wg harmonogramu).

Na wykłady nie obowiązują zapisy.

+48 61 85 68 136