Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie”

Data

26 listopada

godz. 14:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

al. Marcinkowskiego 9, Poznań
Wydarzenia i wystawy

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie”

Bilety
Bilety
normalny
15 zł
ulgowy
10 zł

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie  po wystawie „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie”.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” jest największą od wielu lat wystawą numizmatyczną, jaka zorganizowano w Poznaniu. Pokazuje blisko tysiąc pięćset artefaktów.

Zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące obiekty z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także numizmaty z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i ze zbiorów prywatnych.

Wielkopolska to miejsce początków polskiego  państwa i nieco później – polskiego mennictwa. Jak chyba żaden inny polski region, Wielkopolska jest niejako predestynowana do tego, aby na tle jej dziejów wewnętrznych przedstawić historię państwowości polskiej od początków aż do chwili obecnej. To być może tutaj właśnie, na Ostrowiu Lednickim lub w Poznaniu, odbył się chrzest Mieszka I, to na wielkopolskiej ziemi Bolesław Chrobry swoją koronacją podniósł znaczenie państwa do rangi królestw i kazał wybić pierwsze polskie monety, w tym taką, na której po raz pierwszy pojawia się nazwa państwa (Polonia). To w Wielkopolsce usytuowane były mennice, w których ujrzały światło dzienne najbardziej reprezentacyjne polskie monety nowożytne, jak również wykonane zostały piękne medale, którą to tradycję wielkopolscy artyści kontynuują do dzisiejszego dnia.

Wystawa „Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie” jest podzielona na dwa wątki. Pierwszy to ekspozycja monet (skarby, monety powszechnego obiegu bite w Wielkopolsce z okresu średniowiecza i nowożytności, monety polskie związane z Wielkopolską i współczesne żetony promocyjne).
Drugi prezentuje medalierstwo (okres staropolski, okres zaborów, okres Drugiej Rzeczpospolitej, okres po 1945 roku).

Wydarzenia i wystawy