Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”

Data

8 sierpnia
31 października

Kuratorzy: Alina Sokołowska, Wojciech Lorek

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Wydarzenia i wystawy

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”

Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…

Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i wydarzeń zwanych potocznie Cudem nad Wisłą Wielkopolskie Muzeum Wojskowe udostępnia pokaz o udziale żołnierzy wielkopolskich w tamtych wydarzeniach. Przypominamy o męstwie Wielkopolan walczących już od marca 1919 r. w obronie Kresów Wschodnich, oraz o  ogromnym wysiłku społeczeństwa Wielkopolski, dzięki któremu możliwe było zorganizowanie i wyposażenie  znacznej liczby oddziałów odrodzonego Wojska Polskiego.

W zbiorach WMW znajduje się wiele obiektów pochodzących z tamtego okresu, które pomogą nam zobrazować i przybliżyć temat. Większość z nich związana jest z konkretnymi osobami, które były uczestnikami wydarzeń, np. ppłk. Albertem Traegerem z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, płk. Stanisławem Siudą z 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej  i płk. Leonem Dębskim z 14 Pułku Artylerii Polowej Wielkopolskiej.

Pokaz uzupełniają fragmenty z tekstów źródłowych, jakimi są m.in. informacje prasowe z „Kuriera Poznańskiego”, fragmenty „Kroniki wojennej 15 Pułku Ułanów Poznańskich”,  „Zarysów historii wojennej pułków piechoty (55, 56,  57 i 58)”.

Zaprezentowano także egzemplarze używanej wówczas broni, oraz sylwetki mundurowe żołnierzy innych formacji.

Interesującym uzupełnieniem są barwne plakaty z 1920 r., a także  powiększenia z posiadanych w zbiorach fotografii.

 

Na fotografii:

Żołnierze 56 pułku piechoty Wielkopolskiej (2 p. strzelców Wlkp.) prezentujący zdobyte na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem w dniu 4 czerwca 1920 r. armaty, ciężkie karabiny maszynowe i amunicję.

Wydarzenia i wystawy