Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

RZECZY MÓWIĄ. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu. Ekspozycja stała

Data

7 września
31 grudnia

Kurator: Aneta Skibińska

Współpraca: Barbara Jancz- Kostuch, Justyna Kowalińska, Joanna Minksztym, Iwona Rosińska

Aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński

Prezentacja multimedialna: Arkadiusz Nowakowski

Kontakt

Kontakt

ul. Grobla 25, 61-854 Poznań, wejście od ul. Mostowej 7
Wydarzenia i wystawy

RZECZY MÓWIĄ. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu. Ekspozycja stała

Bilety
Bilety
normalny
7 zł
ulgowy
5 zł
dzieci i młodzież / 7-26 lat
1 zł
sobota
wstęp wolny

W ramach stałej ekspozycji Muzeum Etnograficznego zapraszamy na jubileuszową wystawę Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, której uroczyste otwarcie miało miejsce na jesieni 2012 roku.

28 grudnia 2011 roku przypadł jubileusz 100-lecia otwarcia pierwszej stałej ekspozycji etnograficznej w Poznaniu.

Wystawie towarzyszy aplikacja umożliwiająca widzom dopisanie własnych opowieści o prezentowanych obiektach. Aplikacja dostępna jest również w internecie.

www.rzeczymowia.pl

W 1911 roku w 52 numerze „Przeglądu Wielkopolskiego” tak donoszono : Z dumą wolno nam myśleć o muzeum ludoznawczym poznańskiem. Wszystkie cywilizowane narody, wszystkie kraje wysoce kulturalne zakładają u siebie muzea etnograficzne, zbierając skrzętnie wszelkie zabytki ludowe.(…). Dzięki staraniom i opiece księdza Biskupa Likowskiego i pani radczyni Cichowiczowej, zbiory ludoznawcze są tak piękne, że najprzewielebniejszy ksiądz biskup zdecydował, aby muzeum etnograficzne otworzono w dniu 28 grudnia b.r.

Na jubileuszowej wystawie przedstawiamy zbiory poprzez ich reprezentatywny wybór i sposób ekspozycji, sprzyjający „wysłyszeniu mowy rzeczy”. Każdy obiekt jest samodzielnym bohaterem z własną indywidualną „biografią”, własną historią do opowiedzenia. Opowieści te współtworzą historię muzeum, odkrywają informacje mówiące o samym obiekcie, ale i o ludziach, których losy były z nimi związane. Do każdej rzeczy przylegają bowiem jakieś ludzkie działania, myśli, emocje. To człowiek nadaje im różne, zależne od kontekstu, znaczenia i funkcje, jakie pełnią w jego życiu. Może więc ich poznanie i zrozumienie to ścieżka wiodąca do zrozumienia siebie i innych.

Przedstawiane przedmioty mówią do widza nie tylko treścią swojego obrazu, swoim wyglądem. Rozmawiają z widzem także za pośrednictwem czterech opisów, z których każdy umieszczony jest z innej strony, by oglądając obiekty, krążyć wokół nich. Opisy reprezentujące rozmaite punkty widzenia mają inicjować dialog z widzami i skłonić ich do wypowiedzi. Czwarty opis ma powstawać dzięki widzom. Chcemy, by to zwiedzający stali się aktywnymi uczestnikami wystawy i współtworzyli kolejną – czwartą – opowieść. Jeśli sam obiekt lub dołączone do niego opisy, komentarze, opowieści wzbudzą jakieś doznania, emocje, wspomnienia, wywołają refleksje, nasuną pytania – zachęcamy do podzielenia się nimi. Zapraszamy do napisania własnej opowieści. Na wystawie udostępniamy specjalne miejsce, gdzie widzowie będą mogli przekazać swoje przemyślenia, a także poznać opinie innych osób. Mamy nadzieję, że przedmioty pokazane na wystawie skłonią widzów do wyrażenia swoich refleksji, doświadczeń, uczuć, wątpliwości, do zadania pytań, a jubileuszowa wystawa stanie się forum dla tego dialogu.

Zapraszamy do Muzeum Etnograficznego

Wstęp na wystawę w cenie biletu do oddziału

Wydarzenia i wystawy