Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Siedzisko. Krzesło. Tron. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

Data

8 marca
2 sierpnia

Kurator wystawy: Irena Przymus

Muzeum Sztuk Użytkowych
Kontakt

Kontakt

Góra Przemysła 1
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Siedzisko. Krzesło. Tron. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

Wystawa nosząca tytuł „Siedzisko. Krzesło. Tron” wpisuje się w cykl działań, które pod wspólną nazwą „Graphic Concept” prezentują zbiory Galerii Plakatu i Designu MNP w przestrzeniach Muzeum Sztuk Użytkowych. Pokaz inauguruje cykl wystaw, których tematyka będzie obejmować różne aspekty tematyczne i formalne w plakacie.

Motywem przewodnim wystawy jest krzesło. Krzesło, jako mebel, było obecne w życiu człowieka od wieków i pojawiało się jako forma siedziska w każdej kulturze i na każdym kontynencie, obrastając jednocześnie w bogatą i wieloznaczną symbolikę. Krzesło może oznaczać władzę, pozycję, prestiż, potęgę i słabość, komfort i wygodę, ale też ból i cierpienie, a nawet śmierć. Zatem krzesło jest pewnego rodzaju metaforą; czasu, miejsca, ale przede wszystkim krzesło jest symbolem człowieka, humanizmu, a to sprawiło że obok swojej podstawowej funkcji mebla użytkowego, zaistniało ono w sztuce także jako ważny element działań twórczych. Jego złożona symbolika inspirowała artystów z obszaru wielu dziedzin twórczych, również plakatu. Dla projektantów motyw krzesła okazał się na tyle nośny i pociągający, że wykorzystywali je często do wizualizacji podejmowanych przez siebie tematów.

Wystawa prezentuje najbardziej interesujące przykłady tego typu rozwiązań z obszaru plakatu polskiego i obcego. Prace Guntera Rambowa, Lexa Drewinskiego, Wiesława Wałkuskiego, Henryka Tomaszewskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jana Lenicy, Karla Míška i wielu innych, w sumie ponad 50 dzieł, to bardzo często plakaty teatralne, filmowe, literackie, promujące wybitne wydarzenia artystyczne. Prace obrazują umiejętność analizy i interpretacji literackiego tekstu, dzieła dramatycznego czy obrazu filmowego.
Plakaty pokazane na wystawie to dzieła prowadzące dialog z widzem, prowokujące do myślenia, zapraszające do intelektualne interakcji.

Patroni medialni: Sukces po poznańsku, IKS, TVP 3, Radio Poznań

 

 

Wydarzenia i wystawy