Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Spektakl muzyczny CHIMERY

Data

24 lutego

godz. 18:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Kontakt

Kontakt

Al. Marcinkowskiego 9, Poznań
Wydarzenia i wystawy

Spektakl muzyczny CHIMERY

Bilety
Bilety
Bilet
20 zł
24 lutego o godzinie 18.00 Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na spektakl muzyczny CHIMERY – towarzyszący wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.
 
Malczewski wielokrotnie przedstawiał chimery, fauny, kobiety u zatrutych studni i umierającą Ellenai. Cztery kobiety wcielają się w muzy malarza, wychodzą z ram i poetyckim śpiewem pytają o naturę egzystencji, miłości, patriotyzmu i tęsknoty.
W wykonaniu zespołu SWADA* zabrzmią zarówno jednogłosowe pieśni jak i harmoniczne współbrzmienia związane ze społecznymi oraz obrzędowymi funkcjami muzyki z terenów Słowiańszczyzny.
Po koncercie kurator Paweł Napierała zaprasza na spotkanie na wystawie.
Bilety w cenie 20 zł do nabycia już od 16 lutego w kasie Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.
 
*SWADA to żeński kwartet, inspirujący się śpiewem tradycyjnym, prezentujący dawne pieśni współczesnemu światu. Zgłębiając materiały źródłowe, poszukuje słów, dźwięków i rytmów, którymi ośpiewują tajemnice życia takie jak cykliczność, miłość, frywolność, tęsknotę czy stratę. Przypomina brzemienie jednogłosowych pieśni z Polski, jak i harmonicznych współbrzmień z Ukrainy, Bułgarii czy Gruzji.
 
Kwartet tworzą:
Kasia Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, artystka. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca w nurcie polskiego Domu Tańca, transformując znaczenie tradycji do współczesnych kontekstów. Współtworzy Dom Tańca Kraków. Współpracuje z wieloma grupami artystycznymi, teatrami i instytucjami w projektach związanych z kulturą tradycyjną.
 
Sabina Krauze – wokalistka i muzyk, występuje na scenach muzycznych i teatralnych, między innymi z zespołami Swada, Baykuri oraz włosko-południowo-amerykańskim Teatro Simurgh. Prowadzi autorskie warsztaty wokalne, komponuje wielogłosowe utwory i improwizuje w miejscach z piękną akustyką.
 
Anna Sitko – etnolożka, śpiewaczka folkowa, tancerka, lingwistka. Od 2010 roku zaangażowana w lokalną scenę folkowej muzyki, współtworzy warsztaty, koncerty i inicjatywy wskrzeszające
tradycyjne obrzędy. W działaniach edukacyjnych skupiona na łączeniu ludzi poprzez ponadczasowość wątków muzycznych i tradycyjnych.
 
Jaga Szeptalin – autorka bajek, kołysanek, zabaw i scenariuszy zajęć dla najmłodszych. Edukatorka pracy z głosem w mowie i śpiewie, propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego i wspólnego wielobarwnego brzmienia. Wszystkich bez względu na umiejętności i wiek zaprasza do łączenia głosów w jedną pieśń podczas warsztatów Barwnego Śpiewu. Studentka muzykoterapii. Wokalistka w grupach Swada i Strojone.

Wydarzenia i wystawy