Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Szkło. Męskie rysy

Data

13 września
28 marca

Kurator ze strony MNP: Magdalena Weber-Faulhaber

Kurator ze strony ASP we Wrocławiu: prof. Kazimierz Pawlak, Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu

 

Muzeum Sztuk Użytkowych
Wydarzenia i wystawy

Wydarzenie archiwalne: Szkło. Męskie rysy

Wystawa zaprezentuje polskie współczesne szkło artystyczne, 42 prace autorstwa 15 artystów szkła. Zaproszeni twórcy to:

Jerzy Chodurski, Andrzej Kucharski, Marcin Litwa, Wojciech Olech, Paweł Palewicz, Kazimierz Pawlak, Wojciech Peszko, Czesław Roszkowski, Stanisław Sobota, Witold Śliwiński, Konrad Tomaszewski, Tomasz Urbanowicz, Ryszard Więckowski, Adam Włodarczyk, Maciej Zaborski. 

Artyści reprezentują różne pokolenia. To w większości twórcy już w pełni ukształtowani, ze znaczącym dorobkiem, uznani i prezentowani na całym świecie. Są w tym gronie jednak również artyści będący na początku swej drogi artystycznej.

Uczestnicy wystawy nie tworzą formalnej grupy. Każdego z artystów cechuje bardzo  indywidualne podejście do szklanego tworzywa. Łączy ich jednak pewien wspólny rys twórczości: moc, skala oraz siła wyrazu struktur, śmiałość eksperymentów i wirtuozerskie popisy technologicznych umiejętności, często wykraczające poza ramy tradycyjnie pojmowanej sztuki szkła. Szkło stało się pożądanym medium w szerokim obszarze  sztuk plastycznych. W świecie polskiego współczesnego szkła artystycznego, coraz bardziej zdominowanym przez artystki, pokazane na wystawie szkła prezentują kierunki męskich poszukiwań w przekraczaniu granic materii.

Zaprezentowano obiekty przynależne do techniki tradycyjnej grawerki, ale wykorzystanej w nowy sposób, kompozycje przestrzenne wykonane w bryłach szkła z użyciem diamentowych tarcz i wierteł. Pojawił się klasyczny witraż połączony ze współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, kompozycje tkane szkłem. Są przykłady technik slumpingu i fusingu, dzięki którym można wykonać półprodukty do dalszej obróbki, które później mogą stać się niezależnymi obiektami lub częściami instalacji, a także wykorzystanie zgrzewanego włókna szklanego – najnowszego procesu technologicznego zastosowanego w szkle artystycznym.

Wystawa  zrealizowana została przez Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczelnia od siedemdziesięciu lat, jako jedyna wyższa szkoła artystyczna w Polsce, kształci w dziedzinie szkła artystycznego. Większość z artystów uczestniczących w wystawie z niej się wywodzi, chociaż w projekcie biorą udział również twórcy, dla których szkło nie było podstawą ich studiów, a do pozycji, którą osiągnęli dochodzili własnymi ścieżkami.

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu od czasu swego powstania w 1965 r. śledzi rozwój polskiej powojennej twórczości unikatowej gromadząc i prezentując na wystawach realizacje z zakresu różnych mediów, w tym dorobek kolejnych pokoleń polskich twórców szkła.

Wystawie towarzyszył będzie program realizowany zarówno w muzeum, jak i poprzez działania online.

WIRTUALNY SPACER PO WYSTAWIE

Oprowadzania po wystawie:

27 września (niedziela), godz. 12:00

25 października (niedziela), godz. 12:00

22 listopada (niedziela), godz. 12:00

Program dodatkowych wydarzeń: spotkań i zajęć edukacyjnych realizowany będzie w październiku i listopadzie w zależności od możliwości związanych z sytuacją epidemiologiczną.

Miejsce: sale wystaw czasowych Muzeum Sztuk Użytkowych  + 1 praca w obrębie terenu zielonego Muzeum Sztuk Użytkowych.Wystawa aranżowana przez kuratorów wystawy.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo (katalog wystawy).

Wydarzenia i wystawy