Przejdź do głównej treści

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Close
A A A
Oferta dla szkół
Wydarzenia i wystawy

Szkoły średnie

Oferta całoroczna

czas trwania: 45–60 min

Muzeum Pałac w Rogalinie
Kontakt

Kontakt

ul. Arciszewskiego 2, Rogalin
Wydarzenia i wystawy

Szkoły średnie

Bilety
Bilety
koszt lekcji muzealnej
70 zł (plus bilet wstępu)
koszt warsztatu
100 zł (plus bilet wstępu)

Zajęcia dla szkół średnich obejmują lekcje muzealne i warsztaty plastyczne. Celem lekcji jest zapoznanie z elementami ekspozycji oraz rozbudzenie kreatywności i wrażliwości estetycznej. Niektóre tematy skorelowane są z podstawą programową szkół średnich. Istnieje możliwość cyklicznego uczestniczenia w zajęciach.

Tematy lekcji:

Na ratunek sztuce. O konserwacji zabytków (WARSZTATY)
Jak wygląda warsztat pracy konserwatora zabytków? Które eksponaty w pałacowych wnętrzach są oryginale, a które odtworzone? Jak cienkie są płatki złota? Jak długo skleja się porcelanowy żyrandol? … i co zrobić można z ogona wiewiórki? Wspólnie poznamy tajniki zabiegów konserwatorskich zastosowanych na wybranych eksponatach. Na zakończenie uczestnicy warsztatów własnoręcznie pozłocą gipsową figurkę.

Moda jak z obrazka. W co ubierano się w XIX wieku? (WARSZTATY)

Piękne suknie pań i panowie w perukach, czyli w co i ile godzin ubierali się mieszkańcy pałacu ponad 200 lat temu? Zapraszamy w wyjątkową podróż do czasów, w których noszono gorsety i krynoliny. Uważnie śledząc portrety kobiet i mężczyzn z rodziny Raczyńskich, zobaczymy jak zmieniała się moda. Sprawdzimy, czy wygodnie chodziło się w krynolinie, gorsecie, olbrzymich kapeluszach i w perukach. Zajęcia kończy część plastyczna – wykonanie stroju, bądź jego elementu w formie 3D.

Nie zmarnujcie Niepodległości. Edward Bernard Raczyński (LEKCJA)
Na podstawie biografii Edwarda Bernarda Raczyńskiego uczestnicy zajęć starają się odpowiedzieć na pytania: czym jest patriotyzm? Co to jest wolność? A niepodległość? Uczestnicy zajęć odkrywają odpowiedzi na te pytania wcielając się w rolę bohatera lekcji.

Drzewo genealogiczne Raczyńskich (LEKCJA)
Opowieść o historii, życiu i niesamowitych osobowościach przodków Raczyńskich. Wspólnie poznamy imiona i wizerunki tych najsławniejszych, których portrety zobaczyć możemy w Galerii Antenatów. Na przykładzie zgromadzonych dzieł sztuki omówimy drzewo genealogiczne rodu Raczyńskich oraz stworzymy własne. Zajęcia kończy poszukiwanie i rozpoznawanie wizerunków przedstawicieli rodziny.

W pokoju malarza (WARSZTATY)
W pałacu rogalińskim jest specjalny pokój przeznaczony dla artysty-malarza. Jakie zagadkowe przedmioty można w nim odnaleźć? Do czego służyły? Jak wyglądała pracownia artysty na przełomie XIX i XX wieku, jego atelier? Zapraszamy do pokoju-pracowni Jacka Malczewskiego i  Leona Wyczółkowskiego. W trakcie warsztatów będziemy podążali tropem malarza oraz odwiedzimy Galerię obrazów. W części plastycznej uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają farby olejne i postarają się skopiować kolory mistrza!

Tajemnice sekretarzyka – warsztaty kaligrafii (WARSZTATY)
Umiejętność pisania kształtnych i ozdobnych liter była niezbędna w XIX wieku. Tysiące napisanych listów i zaproszeń do dnia dzisiejszego zdobi archiwa pałaców i prywatnych bibliotek. A gdyby tak na chwilę odkryć tajemnice sekretarzyka? Poznamy wspólnie krótką historię rozwoju pisma od starożytności po dzień dzisiejszy i nauczymy się pisać patyczkiem oraz piórem maczanym w kałamarzu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów ozdobią własnoręcznie wykonane zaproszenie tekstem i złotym inicjałem.

Jak opisać obraz? (LEKCJA)
Jak przekłuć obraz na słowo? Jakich słów użyć, żeby opisać to co wyraził malarz na płótnie? Podczas lekcji muzealnej uczestnicy na podstawie obrazów w Galerii Rogalińskiej dowiadują się jak zrobić podstawowy opis obrazu. Wykorzystując tę wiedzę, najpierw udają się na poszukiwanie obrazów, do których znają tylko opis, następnie sami próbują stworzyć opis, tak, aby rówieśnicy odnaleźli przedstawiony przez nich obraz.

Przepis na portret (LEKCJA)
Zajęcia omawiają jeden z klasycznych tematów pojawiających się od wieków w malarstwie. Portretem nazywamy wykonany przez artystę wizerunek osoby, bądź grupy osób. Czy jednak wyjaśnienie jest tak proste? W trakcie zajęć dowiemy się, jak wiele typów portretów można wyróżnić, czy poza wyglądem postaci możemy coś jeszcze z niego odczytać oraz dlaczego w ogóle zaczęto utrwalać wizerunki różnych osób.

Nie zawsze Melancholia. O sztuce Młodej Polski (LEKCJA)
Na lekcji omówione zostaną kierunki i najważniejsze dzieła sztuki Młodej Polski zgromadzone w Galerii Rogalińskiej. Malczewski, Mehoffer, Pankiewicz, Weiss, Boznańska  wybitni artyści i ich twórczość przedstawiona w sposób – jak na sztukę tego okresu przystało – niekonwencjonalny.

Rodzime drzewa i krzewy (LEKCJA)
Jak je rozpoznać i rozróżnić? Jaka jest ich symbolika i znaczenie w kontekście wierzeń dawnych Słowian? Zajęcia odbywają się w parku.

Dęby rogalińskie – ikony wielkopolskiego pejzażu (LEKCJA)
Naturalistyczny charakter zabytkowego parku krajobrazowego i jego znaczenie dla zachowania zabytkowych drzew. Zajęcia odbywają się w parku.

Dlaczego ratujemy stare drzewa?  (LEKCJA)
O znaczeniu starych drzew w krajobrazie przyrodniczym i kulturowym oraz metodach ich pielęgnacji uwzględniających obecność chronionych prawem owadów, na przykładzie kozioroga dębosza. Zajęcia odbywają się w parku.

O czym szumią rogalińskie dęby? (LEKCJA)
Zajęcia odbywają się w parku, pośród majestatycznych, pradawnych dębów, które pamiętają czasy Słowian mieszkających na tych terenach, a także przemiany, które w 966 roku zapoczątkował Mieszko I, a później Bolesław Chrobry.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Koszt lekcji muzealnej:
Uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakupu:

  biletu wstępu na ekspozycję

  + biletu za lekcję muzealną (70 zł od grupy)

  Koszt warsztatu:
  Uczestnicy warsztatu zobowiązani są do zakupu:

   biletu wstępu na ekspozycję

   + biletu za warsztat (100 zł od grupy)

   Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum.

   Organizacja lekcji muzealnej:

   • materiały plastyczne na zajęcia zapewnia Muzeum
   • jeśli z jakichkolwiek przyczyn lekcja nie może się odbyć, prosimy o niezwłoczne powiadomienie telefoniczne Działu Edukacji Pałacu w Rogalinie, pod nr tel. 61 81 38 829.
   • miejsce zbiórki uzależnione jest od miejsca prowadzenia lekcji. Informacja udzielana jest w kasie
   • prosimy o punktualność, spóźnienie dłuższe niż 15 minut może skutkować skróceniem lub odwołaniem zajęć
   • nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a ich obecność na lekcjach jest obowiązkowa
   • karta gościa uprawnia jedynie do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej
   • w Muzeum lekcje i warsztaty prowadzą tylko pracownicy MNP

ZAPISY

Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, lekcje prowadzone są na podstawie wcześniej złożonego zamówienia.
Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia rezerwacji w przypadku braku wolnego terminu.
Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.30 mailowo pod adresem: rogalin@mnp.art.pl lub telefonicznie.

+48 61 81 38 829

Wydarzenia i wystawy